Hakerzy znów atakują Playstation 3

Mury chroniące Playstation 3 przed uruchamianiem na niej pirackiego oprogramowania dopiero co runęły, a w sieci już pojawiają się nowe modyfikacje, pozwalające robić z konsolą to, na co nie pozwalają jej twórcy. Mowa tu chociażby o uruchamianiu oprogramowania tworzonego przez samych użytkowników konsoli, poza kontrolą Sony czy dużych wydawców gier.

Choć Sony nie składa broni i próbuje walczyć z hakerami (odnosi nawet pierwsze sukcesy na tym polu), to sprytni programiści także nie odpuszczają. Po premierze modchipa, który pozwalał uruchamiać pirackie wersje gier na Playstation 3, przyszedł czas na kolejną modyfikację. Mowa tu o "aplikacji" nazwanej PSGroove. Umożliwia taką zmianę oprogramowania konsoli, by pozwalało uruchamiać aplikacje z zewnętrznych źródeł. Mogą nim być chociażby programy pisane przez amatorów, niezależnych deweloperów.

Używanie PSGroove jest stosunkowo proste. Wystarczy pobrać z sieci odpowiednie pliki, a następnie nagrać je na mikrokontrolerze AT90USB lub Teensy++. I to wszystko. Gotowe do użycia urządzenie wpinamy do konsoli, która powinna zacząć współpracować z oprogramowaniem typu homebrew. PSGroove teoretycznie umożliwia też odczytywanie obrazów płyt, a tym samym pirackich kopii gier, ale w jego podstawowej wersji funkcja ta została zablokowana. W sieci można już jednak znaleźć odpowiednio zmodyfikowane PSGroove, które zostało pozbawione tego typu ograniczeń.

Zobacz również:

  • Doom na silniku Age of Empires. Musisz to zobaczyć