Halloween niebezpieczne dla internautów?

Specjaliści z laboratorium antywirusowego firmy ESET przypominają, że zbliżający się Halloween, jak każde popularne wydarzenie, prawdopodobnie zostanie wykorzystany przez cyberprzestępców do przypuszczenia kolejnych ataków na internautów. Szczególnie uważać powinni m.in. użytkownicy dużych platform społecznościowych takich jak Facebook czy Twitter.

Antywirusy do pobrania

Skuteczne programy antywirusowe marki ESET, Norton, AVG, Kaspersky , ArcaVirm, Avast! i wielu innych znajdziecie do pobrania na stronie programy.pcworld.pl w dziale bezpieczeństwo.

Według specjalistów z ESET najpopularniejszym działaniem cyberprzestępców w Hallowen będą prawdopodobnie próby dotarcia do internautów poprzez wiadomości e-mail oraz powiadomienia w serwisach społecznościowych i komunikatorach. Wiadomości te będą miały na celu przekonanie użytkowników do kliknięcia w link i obejrzenia "zabawnego" filmu, kartki lub zagrania w halloweenową grę. Po wybraniu takiego odnośnika internauta może trafić na stronę zawierającą złośliwe oprogramowanie (konie trojańskie, robaki internetowe itp.) lub kodeki, "niezbędne" do odtworzenia otrzymanego mailem filmu, za które trzeba oczywiście dodatkowo zapłacić.

"Problem halloweenowych ataków i zagrożeń dotyczy przede wszystkim Amerykanów, ale nie możemy wykluczyć, że dotkną one również polskich internautów. Najlepszym sposobem ochrony przed takimi pułapkami, zastawianymi w sieci regularnie co kilka miesięcy, jest po prostu zdrowy rozsądek. Nie klikajmy we wszystkie linki otrzymywane pocztą elektroniczną lub za pośrednictwem komunikatorów. Być może jeden z nich będzie nieszkodliwy, ale pozostałe niekoniecznie przysłużą się nam i naszemu komputerowi" - mówi Paweł Rybczyk, inżynier systemowy firmy DAGMA, dystrybutora rozwiązań firmy ESET.

Zobacz również:

Niezależnie od Halloween warto zabezpieczyć swój komputer oprogramowaniem antywirusowym. Skuteczne programy antywirusowe marki ESET, Norton, AVG, Kaspersky , ArcaVirm, Avast! i wielu innych znajdziecie do pobrania na stronie programy.pcworld.pl w dziale bezpieczeństwo.