"Halo, halo?", czyli co nowego w VoIP

VoIP przyciąga coraz większe rzesze użytkowników, czemu trudno się dziwić - jest to tanie, komfortowe rozwiązanie, a oferty dostawców tej usługi są z każdym miesiącem atrakcyjniejsze. Telefony na ekranie komputera to już nie tylko komunikatory, które pozwalają na rozmowy między użytkownikami Internetu - można na nie dzwonić z tradycyjnych telefonów, rozmawiać z krewnymi ze Stanów, prowadzić konferencje oraz wiele innych, oczywiście za grosze. Postanowiliśmy sprawdzić, który programowy telefon jest najlepszy.

Programowe telefony IP (z ang. softphone) to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dużo czasu spędzają przy komputerze - oferowane usługi są tańsze, niż u tradycyjnych operatorów, a ich możliwości znacznie przewyższają swoich tradycyjnych odpowiedników. Jeszcze kilka lat temu użytkownik mógł jedynie komunikować się głosowo z innymi użytkownikami Internetu - obecnie oprogramowanie tego typu przeszło ogromną metamorfozę.

Przeciętny softphone pozwala na bardzo wiele. Podstawową funkcjonalnością jest naturalnie możliwość nawiązywania połączeń głosowych - nie ma większego znaczenia, czy z innym internautą, użytkownikiem telefonu stacjonarnego czy komórkowego. Taki telefon może mieć również przypisany swój indywidualny numer telefonu, który należy do konkretnej strefy numerycznej, dzięki czemu można na niego dzwonić spoza Internetu, w tradycyjny sposób. Użytkownicy łącz szerokopasmowych mogą również często korzystać z rozmów wideo w doskonałej jakości.

Naturalnie, możliwości programowych telefonów są uzależnione od oferty dostawcy usług oraz jakości samej aplikacji. Nie zważając na cenniki usług zdecydowaliśmy się sprawdzić, który telefon oferuje najwięcej. W artykule skupiamy się na programowych telefonach, które są używane przez rodzimych dostawców usługi VoIP.

Linphone - używany przez m.in. Actio.pl, Fonea.pl

Linphone to aplikacja, której wygląd daje wiele do życzenia - mówiąc delikatnie jest on ascetyczny i bez jakichkolwiek urozmaiceń. Autorzy nie zdecydowali się w żaden sposób upodobnić go do tradycyjnego telefonu, co może zniechęcać potencjalnych użytkowników.

W parze z wyglądem idą także małe możliwości aplikacji - pozwala ona tylko na połączenia głosowe oraz wideo. Opcje konfiguracyjne programu dają także wiele do życzenia - za ich zaletę można uznać prostą funkcję ograniczania pasma używanego przez Linphone, jednak większość testowanych przez nas programowych telefonów również posiada taką możliwość.

Pobierz aplikację Linphone.


Zobacz również