Halo - tu MP3!

Choć telefony komórkowe, pozwalające odtwarzać pliki muzyczne MP3, są marzeniem wielu melomanów i miłośników Internetu, dostępna w Polsce oferta aparatów nie prezentuje się zachęcająco.

Choć telefony komórkowe, pozwalające odtwarzać pliki muzyczne MP3, są marzeniem wielu melomanów i miłośników Internetu, dostępna w Polsce oferta aparatów nie prezentuje się zachęcająco.

Ericsson HPM-10 - przystawka do telefonu z MP3

Ericsson HPM-10 - przystawka do telefonu z MP3

Nie chodzi tu o jedynie o mankamenty technologiczne, lecz o cenę telefonów - niemiłosiernie drogich nawet w promocjach. Na naszym rynku w chwili powstawania tego numeru były jedynie dwa aparaty umożliwiające odtwarzanie MP3 - mocno reklamowany SL45 Siemensa oraz M100 Samsunga.

Oba aparaty są zbudowane na nieco odmiennych zasadach - w modelu Samsunga są to jakby dwa urządzenia w jednej obudowie, natomiast niemieccy konstruktorzy z Siemensa postawili na pełną integrację modułu GSM i MP3. Obydwa telefony są eleganckie. M100 Samsunga ma typowy dla tej firmy srebrzysty design i gustowną, aktywną klapkę. Jest prostokątny - jak jego poprzednie modele - i tylko nieco większy i cięższy od np. N100. SL45 Siemensa z kolei jest mniejszy, bardziej płaski z dużym, podświetlanym na bursztynowo wyświetlaczem. Oba aparaty mają podobną ilość pamięci - 32 MB, co wystarcza na zapisanie ok. pół godziny muzyki o jakości zbliżonej do płyt CD. W Siemensie jest to wymienna karta pamięci MMC (aparat obsługuje także pojemniejsze modele), a w Samsungu pamięć jest wbudowana i nie da się jej powiększyć.

Odtwarzacz Nokii prezentuje się bardzo atrakcyjnie

Odtwarzacz Nokii prezentuje się bardzo atrakcyjnie

M100 ma więcej funkcji związanych z odtwarzaniem MP3 i oferuje rewelacyjnie szybkie kopiowanie empetrójek oraz - co dla prawdziwych melomanów istotne - przejściówkę, pozwalającą podłączyć dowolne słuchawki. Gorzej natomiast z samym telefonem, który odbiega już nieco od obowiązującego standardu aparatów GSM najwyższej klasy, np. brak polskiego słownika T9. Szkoda, że konstruktorzy Samsunga nie pozwolili na wykorzystanie pamięci RAM telefonu jako miejsca na przechowywanie SMS-ów, książek adresowych, dzwonków itd. (tak jak w opisywanym Siemensie, w którym na karcie pamięci można zapisać nie tylko muzykę, lecz wiadomości tekstowe, dzwonki, animacje czy notatki głosowe). Użyteczność SL45 obniża natomiast stacja dokująca podłączana do komputera kablem szeregowym - kopiowanie plików MP3 trwa zbyt długo (zapełnienie całej karty zajmuje ok. 40 min). Aparaty te są drogie, zbyt drogie jak na kieszeń młodych ludzi zainteresowanych muzyką... SL45 kosztuje w promocji ok. 1000 zł netto, Samsunga M100 można dostać w komisie za ok. 1000 zł brutto.

W Siemensie SL45 można wymieniać karty pamięci MMC

W Siemensie SL45 można wymieniać karty pamięci MMC

Telefony komórkowe potrafiące odtwarzać muzykę MP3 nie zrobiły furory - głównie ze względu na wysoką cenę i relatywnie małą pojemność pamięci. Inne podejście do tematu prezentuje Nokia i Ericsson. HPM-10 Ericssona i Music Player Nokii to urządzenia o podobnym przeznaczeniu.

Oba są przystawkami do telefonów, wyposażonymi w 32 MB karty pamięci MMC. Mogą jednocześnie służyć jako zestawy handsfree. HPM-10 Ericssona to jeden z modułów podłączanych do większości aparatów tego producenta (z wyjściem ładowarki 3V). Poza MP3 istnieją też moduły z modemem czy obsługą Bluetooth.

Samsung M100

Samsung M100

Odtwarzacz MP3 po zainstalowaniu integralną częścią komórki - muzyka staje się coraz cichsza, gdy nadchodzi połączenie, głośność można regulować z poziomu menu itd. Jest to z jednej strony wygodne, lecz z drugiej, raczej szpeci aparat i zwiększa jego ciężar. Rozwiązanie Nokii to z kolei samodzielny, stylowy odtwarzacz, który do poprawnego funkcjonowania nie wymaga telefonu (jeśli nie liczyć zestawu słuchawkowego). I choć Nokia MP potrzebuje, w odróżnieniu do Ericssona, własnego zasilania - jednej baterii, to mobilność urządzenia, ciekłokrystaliczny wyświetlacz i wbudowany tuner radiowy i tak niwelują tę niedogodność.

Przystawkę MP3 do telefonu komórkowego oferuje także Siemens. Opisywane urządzenia kosztują ok. 800-1000 zł netto.

Siemens SL45

Plusy: Wysoka jakość wyświetlacza, Rozbudowane funkcje

Minusy: Powolna transmisja plików z (do) komputera, Delikatne słuchawki

Samsung M100

Plusy: Szybka transmisja plików z komputera, Rozbudowany player MP3, Słuchawki z pilotem

Minusy: Krótki czas pracy baterii, Ograniczona funkcjonalność wbudowanej pamięci