Handlowcy wciąż poszukiwani

Najbardziej poszukiwaną grupą zawodową są przedstawiciele handlowi i sprzedawcy. W najbliższych miesiącach możemy się spodziewać ożywienia w handlu, powstaną także nowe miejsca pracy dla specjalistów w zakresie sprzedaży.

Z raportów GUSu wynika, że we wrześniu br. sprzedaż detaliczna wrosła o 1,2% miesiąc do miesiąca i o 8,6% rok do roku, w sierpniu br - o 6,6% w skali rocznej.

W branży handlowej pracuje już 7% Polaków. Jak wynika z danych serwisu egospodarka.pl., w sierpniu br. sprzedawcy byli najliczniejszą grupą osób poszukiwanych przez pracodawców - czekało na nich 12 tys. ofer, zaś na przykład w serwisie otopraca.pl ogłoszenia w kategorii handel/sprzedaż od początku 2010 roku stanowiły średnio 12% wszystkich ofert pracy.

Jak twierdzi Łukasz Gajewski, prezes firmy Target BPO, "motorem rozwoju jest nie tylko poprawiająca się koniunktura i oddalenie wizji kryzysu. Jednym z powodów wzrastających wskaźników sprzedaży na koniec tego roku jest zapowiadana podwyżka VAT. Konsumenci, w obawie przed zapowiadanym wzrostem cen, a taką obawę wyraża 37% Polaków, ruszyli do sklepów. Największy skok sprzedaży spodziewany jest na sam koniec roku. Znajomość podstawowych narzędzi pracy, wiedza o rynku sprzedaży, sprawność w prowadzeniu rozmów i negocjacji, umiejętności miękkie takie jak komunikatywność, dynamizm i dobra organizacja czasu oraz wysoka kultura osobista to cechy niezbędne w zawodzie przedstawiciela handlowego . Wielu kandydatów, którzy zgłaszają się do nas do pracy nie spełnia tych kryteriów. Wynika to po części z braków w polskim systemie edukacji, który poza wiedzą teoretyczną rzadko kiedy szkoli studentów w zakresie umiejętności miękkich. Winny jest jednak również stereotyp, że handlowcem może zostać każdy, gdy tymczasem jest to naprawdę trudna, odpowiedzialna, ale i coraz lepiej opłacana praca".


Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10