Harce na ircu

Jedną z usług, które oferuje nam Internet, jest IRC (Internet Relay Chat). Dzięki usługom IRC, przy pomocy specjalnych programów, możemy porozumiewać się w czasie rzeczywistym z wieloma osobami jednocześnie. Ircownicy, jak się potocznie nazywa ludzi, których wciągnął ten "nałóg" potrafią spędzać całe godziny rozmawiając (ta rozmowa, rzecz jasna odbywa się za pomocą klawiatury) o niczym, ze swymi znajomymi i przyjaciółmi z innych miast, a często nawet państw, tocząc wojny "na opy", i znacznie od "opów" potężniejsze "floody", "kille", "bomby" itd. Na ircu spotykają się nie tylko przyjaciele, a zdarza się, że ktoś nas bardzo zirytuje i wtedy możemy spróbować go "ukarać", choćby zaśmieceniem mu ekranu rozmaitymi napisami, ale o tym później.


Jedną z usług, które oferuje nam Internet, jest IRC (Internet Relay Chat). Dzięki usługom IRC, przy pomocy specjalnych programów, możemy porozumiewać się w czasie rzeczywistym z wieloma osobami jednocześnie. Ircownicy, jak się potocznie nazywa ludzi, których wciągnął ten "nałóg" potrafią spędzać całe godziny rozmawiając (ta rozmowa, rzecz jasna odbywa się za pomocą klawiatury) o niczym, ze swymi znajomymi i przyjaciółmi z innych miast, a często nawet państw, tocząc wojny "na opy", i znacznie od "opów" potężniejsze "floody", "kille", "bomby" itd. Na ircu spotykają się nie tylko przyjaciele, a zdarza się, że ktoś nas bardzo zirytuje i wtedy możemy spróbować go "ukarać", choćby zaśmieceniem mu ekranu rozmaitymi napisami, ale o tym później.

Zaczynamy

Wracając do samego irca. Zakładam, że z jednego z ftpowych serwerów (albo i z innego źródła) ściągnęliśmy już sobie irc-clienta (programu umożliwiającego korzystanie z IRC). Jeśli pracujemy pod UNIX-em lub którymś z jego klonów, stanowczo najlepszy będzie tzw. IrcII, który jest w tej chwili niekwestionowanym standardem irc-clientów. Jeżeli naszym systemem operacyjnym jest DOS, lub Windows 3.1x, tudzież Windows95 (:-((), to także znajdziemy odpowiedniego irc-clienta (np. mirc). Dalsza część tego artykułu jest pisana na podstawie moich doświadczeni z IrcII, więc niektóre polecenia mogą być (i są) trochę inaczej obsługiwane w systemach Dosowych i coraz bardziej popularnych "okienkach". Standardowo uruchamiamy irc-a pisząc: irc nick nazwa_serwera port

Gdzie "irc" uruchamia nam program irc-clienta, "nick" oznacza nasz pseudonim, pod jakim będziemy, przynajmniej czasowo, występować w tej sesji irca. Może to być np.: Netla, Gerard, Wilk, czy też jakikolwiek inny pseudonim wymyślony przez nas, ale nie dłuższy niż 8 liter. "Nazwa_serwera" jest nazwą serwera ircowego, z którym się chcemy połączyć. W Polsce działają w tej chwili, ze zmienną skutecznością, 4 serwery: poznan.irc.pl, krakow.irc.pl, warszawa.irc.pl i lublin.irc.pl. Stosunkowo najrzadziej "pada" poznan, ale jest też dość mocno zatłoczony (między innymi właśnie z powyższego powodu). "Port" jest to numer portu, z którym się chcemy połączyć na danym serwerze. Standardowym portem ircowym jest 6667. Bardzo często już w czasie kompilacji programu irc-clienta mamy możliwość zdefiniowania standardowego portu lub nawet serwera, do którego nasz program będzie się domyślnie łączył. Możemy to również zdefiniować w pliku .ircrc, o którym szerzej może trochę później opowiem.

Kanały

Już jesteśmy na ircu, połączyliśmy się pomyślnie z portem i... cisza. Nikt nic nie mówi, a tyle się słyszało o ircownikach i ich gadaninie, czyżby nikogo nie było? A może coś zrobiliśmy nie tak?... Najprawdopodobniej wszystko jest w porządku, tylko że musimy dokonać jeszcze jednego wyboru - wyboru kanału, na którym chcielibyśmy porozmawiać. Obejrzeć nazwy kanałów wraz z osobami, które na nich w danej chwili ircują możemy pisząc komendę /list. W efekcie dostaniemy listę wszystkich dostępnych kanałów, która się może przewijać przez nasz ekran czasem nawet dość długo... (zwłaszcza jeśli będziemy chcieli przejrzeć dokładniej nazwy kanałów, zatrzymując przewijanie).

Poniżej spróbuję opisać pokrótce kilka kanałów, aby ułatwić start "Tym którzy pierwszy raz". Aby wejść na wybrany kanał należy napisać /join #nazwa, gdzie #nazwa jest nazwą kanału który chcemy odwiedzić. #Polska - dość zatłoczony kanał, często bywa, że przechodzi tu wszystko... również publiczne wyzywanie się. Opy przechodzą z rąk do rąk w tempie błyskawicy, tematy mieszają się miedzy sobą... istna wieża Babel. W sumie miły kanalik, choć na dłuższą metę dość męczący, zwłaszcza jeśli robi się coś więcej niż tylko ircuje. #Polonia - to kanał, przynajmniej teoretycznego, w porządku. Dawniej bywało tu dużo mniej ludzi, w tej chwili często jest to liczba dorównująca populacji na kanale #polska. Różnica zasadnicza: Opy mają tu tylko "zaufani" i "służbowe" Boty (skrót od Robot) a raczej Bocice (skądś się te żeńskie nazwy biorą no nie?), poza tym nie wolno tu kląć. Wywalanie ludzi przeklinających jest jedną z najczęstszych opcji używanych przez boty. #Warszawa to kanał zdominowany przez Warszawiaków, ale są tu też ludzie z innych miast, bardzo miłe towarzystwo, spotykające się dość często poza ircem w pubie "Zielona Gęś". #Płock - o dziwo tu też sporo Warszawiaków, choć i ludzi z Płocka nie brakuje, równie wesoła i rozrywkowa ferajna jak na #Warszawa. #Rpg-pl - to kanał bardziej tematyczny niż regionalny. Tu spotykają się ludzie zainteresowani grami fabularnymi, zarówno ci z "młodej gwardii", jak i "starzy wyjadacze", którzy "zęby zjedli" na uganianiu się za orkami i goblinami oraz uwalnianiu pięknych smoków od paskudnych i złośliwych księżniczek. Fakt że gdzieś się ostatnio trochę ideologia tego kanału zapodziała, powoduje, że większość jego starych i stałych bywalców emigruje w inne kanały, gdzie można w spokoju pomstować np. na ostatnie tłumaczenie "Władcy pierścieni" pana Tolkiena. #Fidonet - czyli coś dla miłośników starego dobrego fidonetu. #Anime-pl - warto tu wstąpić jeśli jesteś zainteresowany mangą, a będziesz miał spore szanse na bycie powitanym np.: Konnichiwa Tatanka-san. #Sex-pl hmm... nazwa mówi chyba sama za siebie... #Mud-pl - czyli miejsce, gdzie można spotkać znajomych z różnych MUD-ów, zabawy dość podobnej do IRC-a, ale jednak innej. Jeśli żaden z tych kanałów Ci nie odpowiada, możesz stworzyć własny... wystarczy napisać /join #nazwa_nowego_kanału. Jednak, aby dany kanał ożył potrzebny jest więcej niż jeden człowiek... cóż monologi można prowadzić również w domu przed lustrem.

Savoir vivre

Teraz na chwilę w naszej wędrówce po świecie irca zatrzymajmy się i zastanówmy się nad jego kulturą. Bardzo często kultura na sieci wiąże się z zasadami obowiązującymi również w życiu codziennym. A co więcej, jeśli nawet na codzień masz nawyk przeklinania i robisz to bezmyślnie, to aby przekląć na ircu, trzeba jednak wstukać te literki... A to oznacza, że trzeba pomyśleć... Naprawdę niewiele jest kanałów gdzie przeklinanie jest mile widziane, a częstokroć używanie słów wulgarnych wiąże się z chwilowym wyleceniem z kanału, lub nawet z zakazem wstępu. To, że nikt nie widzi twojej twarzy, a dzięki odpowiednim zabezpieczeniom, nie może poznać teoretycznie twojego imienia i nazwiska, wcale nie oznacza że można robić co ci się żywnie podoba... Wręcz przeciwnie, jako że tak naprawdę to nie ma anonimowości na sieci, prędzej czy później może się zdarzyć, że gdy będziesz potrzebował od kogoś pomocy, ten ci jej nie udzieli, nauczony doświadczeniem, że osobieo adresie z taką domeną nie należy ufać, ani pomagać. Nawet jeśli używasz publicznego konta, to warto pamiętać, że po tobie może na to miejsce przyjść ktoś niewinny, kto będzie chciał się dostać na kanał, na który przez twoje zachowanie ma zablokowane wejście. No tak, powiedzą niektórzy, ale co mnie obchodzą inni. To pomyśl, co by było, gdyby któregoś dnia nie wpuszczono cię na twój ukochany kanał, tylko dlatego że ktoś przed tobą tam sobie narozrabiał...

Co może "op"?

Powyżej padło słowo "op". W gwarze ircowej "opem" jest określany człowiek, który dostaje uprawnienia operatora na kanale. Wiąże się z tą funkcją wiele korzyści i dlatego jest to zawsze pewien przywilej, nawet jeśli prawie wszyscy w danej chwili mają na tym kanale "opy". "Op" może wykopywać z kanału osoby, których obecność uzna za niepożądaną - wystarczy napisać /kick nazwa_kanału nick_osoby_do_wykopania. Może również zakładać i zdejmować "bany", czyli blokować oraz odblokowywać pewnym osobom wejście na dany kanał. I może wreszcie zmieniać "mod" kanału, np. ukryć go przed ciekawskimi, zabezpieczyć hasłem, lub zrobić kanał tylko na zaproszenie. Jest to więc funkcja ważna i dość odpowiedzialna. Jej zaletą i wadą jest to, że na danym kanale wszystkie "opy" są sobie równe, tzn. np. jeśli dostałeś "opa" od Zwierza, a potem dałeś "opa" powiedzmy Yennie, to Yenna może zdjąć "opa" zarówno tobie jak i Zwierzowi, oczywiście pod warunkiem, że w międzyczasie nikt Jej opa nie zdejmie.

O czym rozmawia się na ircu?

Oto jest pytanie. Bardzo wiele osób twierdzi, że jest to podobnie jak w przypadku MUD-ów strata czasu, próżna gadanina i niczemu nie służące paplanie. Dodatkowo, gdy widzą ircowników, z oczami wlepionymi w ekran, wystukujących bez opamiętania różne zdania i komendy, to faktycznie podejrzenie o "nałogowość" irca może wydać się zasadne. Jednakże bardzo często rozmowy na ircu mają bardzo poważny charakter. Najprostsza metoda jeśli czegoś nie wiesz, lub nie możesz znaleźć na sieci - rzucić hasło na kanał, jeśli na jednym nic nie wiedzą, lub nie będą umieli pomóc, to na kolejny... itd. (osobiście radzę wybierać mniej zaludnione kanały, bo tam łatwiej jest zauważyć czyjąś prośbę, a i ludzie często są życzliwsi). W ten właśnie sposób uczyłem się np. jak ftp-ować, tudzież używać archiego. Jeśli piszesz jakiś programik i brak ci procedury, albo nie wiesz jak się do tego zabrać, również się spytaj. Kto wie, może ktoś umie rozwiązać ten problem... Nie do pogardzenia są również informacje typu "czy warto iść na ten film?". Owszem, bardzo często rozmowy irc-owe sprowadzają się do przekomarzania, tudzież "podrywania" osobników obu płci przez płeć przeciwną (a czasem nawet przez - o zgrozo - tą sama płeć, co podrywany osobnik). Istnieją nawet ircowe małżeństwa! Spotkali się na ircu, rozmawiali, potem się spotkali "na żywo"... i tak już zostało. Irc bywa również metodą zgarnięcia paczki kumpli np. na wspólny wypad do pobliskiej knajpy, czy też zaproszenia przypadkowo poznanej dziewczyny do kina.

Jak rozmawiać na irc?

Po wybraniu kanału "wchodzimy" na niego i witamy się... ups... no właśnie, jak cokolwiek powiedzieć... W linii komend piszemy po prostu tekst który chcemy wysłać na kanał i naciskamy ENTER, po zakończeniu pewnej kwestii.

Hmm... bardzo pięknie, ale chcielibyśmy zamienić z kimś parę słów na osobności - powiadacie. I na to jest sposób, wystarczy napisać /msg nick_osoby wiadomość. Komenda ta spowoduje wysłanie do danej osoby wiadomości, nieczytelnej dla innych użytkowników irca, chyba że spojrzą tej osobie w ekran, albo ona im ją powtórzy. Jeśli chcemy trochę dłużej porozmawiać "na msgach" dobrze jest napisać /query nick_osoby. Spowoduje to wysyłanie wszystkich informacji tylko do osoby o nicku nick_osoby. Aby przerwać tak prowadzona konwersację należy napisać /query. Od tej chwili komunikaty znów będą szły na kanał publiczny.

Aby ułatwić sobie wykonywanie różnych komend, ludzie pisali małe programiki zawierające tzw. aliasy, czyli po prostu pewne uproszczenia komend. Chyba najczęściej stosowanym aliasem jest ten pozwalający zastąpić nam komendę /msg komendą /m (niby tylko dwie literki a cieszą). W ten właśnie sposób, przez zebranie wielu aliasów powstały pierwsze skrypty. Jeszcze parę lat temu, jeśli ktoś posiadał skrypt, to miał jednocześnie dużą przewagę nad innymi ircownikami, którzy swoje komendy wklepywali ręcznie. Dziś skrypty są rozbudowywane i wzbogacane o coraz więcej opcji. Dochodzi nawet do tego, że czasem skrypty zaczynają toczyć same między sobą wojny na kanale, nie mówiąc już o wymykaniu się spod kontroli właścicieli. Do najczęściej używanych skryptów należą dziś "Killer", "Vampir", "Lice", "Venom" i "Phoenix". Ten ostatni ustępuje miejsca, swoim młodszym braciom, którzy powstają przez rozbudowę jego ciała. Oczywiście, skryptów jest cała masa, a różnych odmian nikt chyba nie zliczy. Spora część ircowników zagląda w ciała skryptów i dopasowuje je mniej lub bardziej do swoich potrzeb.

Ircowe wojny

Wojna to zabawa stara jak świat. Jej odmiana istnieje również na ircu. Pomijam tu celowo rozważania nad sensem prowadzenia wojen, zarówno tych prawdziwych, jak i ircowych. Przyczyny wojen są różne. Bywa, że znajomi chcą na sobie wypróbować umiejętności w posługiwaniu się skryptami i opcjami irca... Bywa też, że ktoś nas obraził i uruchamiamy nasz arsenalik, chcąc pomścić swoja, tudzież czyjąś, krzywdę. A bywa po prostu, że zachodzi reakcja łańcuchowa skryptów na danym kanale. Ktoś kogoś wywalił, ktoś inny zdjął opa temu, kto wywalał jako pierwszy, a znów ten dostał z powrotem opa od swojego przyjaciela. I już mamy pół ekranu zapchanego informacjami kto komu i jak dał opa. Jeszcze weselej jest gdy zesplituje się parę serwerów, bo spora część skryptów ma w opcjach obronnych deop osób wracających wraz z powracającym połączeniem, co czasem może prowadzić do tego że własny skrypt cię wyrzuci (zdarza się i tak). Nie wspominając już o paru ekranach przewalającej się fali opów i deopów... Najweselej jest jednak, gdy wojna zacznie być prowadzona z zamysłem zniszczenia przeciwnika. Dzisiejsze skrypty oferują nam całe arsenały floodów, bomb, killi, pingów, tsunami i wielu innych rodzajów broni, aż do stawianych botów włącznie. Jednocześnie skrypty posiadają zabezpieczenia przed tymi zabawkami. Lepsze i gorsze, ale jak mawiają: "nie ma takiego zamka, którego łomem nie rozwalisz". To tylko kwestia czasu. Czasami różne animozje przenoszą się z irca również napozostałe usługi sieciowe. Stosunkowo niedawno jeden pan, którego nicka tu nie wymienię, próbował (na szczęście bezskutecznie) przysłać mi tzw. fakemaila z ftpowego serwera. Zrobił przy tym jeden mały błąd, dzięki czemu ten miły, aczkolwiek teoretyczniezabroniony sposób zemsty, spalił na panewce i przydał się w ogólnym rozliczeniu.

Sex na ircu.

Tak, to również jest możliwe. Zdarza się, że w ramach odprężenia ludzie zaczynają snuć całe opowieści, w tym również na tematy "łóżkowe". Cóż jak widać można to robić również w "trybie znakowym".

Na samym początku wspomniałem o pliku .ircrc. Jest to plik, w którym możemy umieszczać własne aliasy, oraz zmienne środowiskowe irca. Możemy w nim wpisać np. automatyczne ustawienie trybu pracy, w którym nie jesteśmy uważani za nowicjuszy: set novice off. Jeśli nie chcemy aby ekran nam przelatywał po wypełnieniu się, powinniśmy wpisać set hold_mode on, tudzież użyteczne aliasy, np.

alias m msg <- zamiast /msg piszemy tylko /m

alias j join <- zamiast /join wystarczy napisać /j

alias pa signoff spadaaam....splat <- ot taka nasza "służbowa" odzywka na wyjściu z irca. Możemy też ustawić np. wytłuszczanie wszystkich wypowiedzi zawierających nasz nick:

on ^public "* *nick*" echo ^B<$0> $2-^B, tudzież zażyczyć sobie informacji jeśli się pojawią znajomi:

notify Netla

notify Yen_

Na zakończenie

Podsumowując. Nie taki ten IRC głupi, jak go malują, można się bowiem wiele na nim nauczyć, o sieci, programowaniu, i wszelkich innych rzeczy, od fachowców a czasem nawet autorytetów w danej dziedzinie. Ircuja nie tylko studenci i młodzież (ostatnio również dzieci), lecz również profesorowie, magistranci, szefowie firm (ich sekretarki) i cała nieprzebrana masa ludzi, posiadających różne specjalności i umiejętności.

Są tacy, którzy twierdzą, że irc to zubożały MUD. Ja twierdzę, że jest odwrotnie, bo na ircu można "skakać" między światami, a MUD-y są w większości jednoświatowe. Mimo, że w MUD-ach można spotkać wielu wspaniałych ludzi, to jednak większość pędzi za zdobywaniem nowych punktów doświadczenia, nowych poziomów i przedmiotów. Mało kto będzie miał czas i ochotę w krainie pełnej goblinów porozmawiać np. o teorii czarnej dziury, czy odpowiedzieć na pytanietypu "co zrobić żeby ten programik zaczął mi w końcu liczyć silnię?". Cóż o ircu można by jeszcze długo opowiadać, a ten artykulik można uznać jedynie za mały wstęp do tego świata.

Zainteresowani mogą znaleźć informacje pod adresemhttp://www.ia.pw.edu.pl/irc, oraz oczywiście pytając użytkowników irca. Pozostaje życzyć miłej zabawy... inie zawalcie swoich własnych zajęć. CU (see you)

IRC posiada wysunięte przyczółki w Światowej Pajęczynie WWW. Także i w polskiej części Sieci. Są tutaj ludzie, poradniki, historia IRC-a. W każdym bądź razie warto dla urozmaicenia to zobaczyć.

http://3w.mimuw.edu.pl/irc/mirc/wyniki.p.html - oficjalna strona WWW wyników wyborów Miss IRC

http://www.ualberta.ca/~andrzej/irc/Polish.html - "Polska strona IRC" pielęgnowana przez Andrzeja Zadorożnago (nick Power Boss)

http://www.mimuw.edu.pl/irc/irc.p.html - dobra strona wejściowa do informacji o IRC (nie tylko polskiego)

http://www.mimuw.edu.pl/irc/ludzie.p.html - ludzie polskiego IRC (spis 1)

http://www.mimuw.edu.pl/irc/ludzie.p.html - tu znajdziemy odpowiedź na pytanie "co to jest IRC" oraz wyjaśnienia terminów IRC-owego slangu

http://www.ia.pw.edu.pl/Pl-iso/irc/polish_irc.html - trochę informacji o kanale #polska i ludziach z #polski

http://robbo.irc.pl/ - ludzie polskiego IRC (spis 2, dużo obszerniejszy niż 1)

http://robbo.irc.pl/irc/iirc.html#zdjecia - zdjęcia kobiet z IRC

http://pomoc.irc.pl/ - poradnik dla początkujących IRC-owników

http://www.itc.pw.edu.pl/local/irclogos.html - projekty logo polskiego IRC-a

http://www.pg.gda.pl/~magic/zdj/ - katalog zdjęć ostatniego (7.12.1996) IRC Party we Wrocławiu

P.S. Jednego z najpopularniejszych klientów IRC dla środowiska Windows (IBM PC), czyli MIRC-a, możemy ściągnąć z site'u WWW.MIRC.CO.UK.

SLANG IRCa

ALIAS - jeśli użytkownik IRC nie chce każdorazowo wpisywać długiej komendy, albo ciągu komend może ułatwić sobie zabawę tworząc skrót, tzw. alias. W idei podobne jest to np. do makr w programach Microsoftu.

BAN - mówiąc krótko: zakaz wstępu na kanał.

BOT (od robot) - jest to program, który odciąża operatora kanału, podejmując pewne standardowe działania, np. daje uprawnienia operatora określonym osobom, pilnuje aby nikt nie przeklinał itp. Zazwyczaj bot działa jako kolejny rozmówca na kanale.

KANAŁ - po prostu miejsce, gdzie się rozmawia. Każdy kanał ma swoją nazwę (np. #plock, #polska), tytuł, oraz opa.

KICK - "Boluś, pokaż panu drzwi" - wyrzucenie niemile widzianego użytkownika IRC.

LAG - opóźnienie transmisji danych. Gdy osiąga duże wartości, rozmowa często staje się niemożliwa.

LAMER - osoba, która najprościej mówiąc "jest zielona", albo robi niewybredne dowcipy kolegom. Lamerzy są zawsze bezlitośnie tępieni, przy głośnej aprobacie wszystkich użytkowników IRC. Dobrym przykładem jest redaktor naczelny CYBERa ;)

MSG (od message - komunikat) - prywatny komunikat, którego treści nie zna nikt, poza adresatem i nadawcą. Użytkownicy IRC często są dostępni "tylko na msgach".

OP - (od operator) osoba, lub bot, pełniąca zaszczytną funkcję nadzorcy kanału. To właśnie op ustala wszelkie reguły tam obowiązujące, w wypadku łamania których można dostać bana.

NICK (od nickname - przezwisko) - to pseudonim, który przyjmuje osoba prowadząca konwersacje przez IRC.

SKRYPT - zestaw aliasów zebranych w jedną całość. Mogą być skrypty użytkowe, ale mogą być też bojowe.

SPLIT - utrata łączności pomiędzy dwoma serwerami, co widoczne jest na kanale, jako nagłe opuszczenie sesji IRC przez pewną grupę użytkowników.

TOPIC - temat przewodni kanału.

symbole najczęściej używane przez użytkowników:

:) lub :-) - uśmiech

;) lub ;-)

:( lub :-(

itd.

Tym, którzy pierwszy raz...

Najpopularniejszym bodajże klientem IRC na komputery klasy PC, jest mIRC. W chwili, gdy piszemy te słowa najbardziej aktualną wersją programu jest 4.72. Wszystkie wersje dostępne są pod adresemhttp://www.mirc.co.uk Jest to program shareware'owy.

Gdy już uruchomimy świeżo zainstalowany program, pojawia się pytanie: co dalej? Gdy pojawi się okienko mIRC SETUP, należy wybrać serwer, przez który będziemy się łączyć ze światem. Na standardowej liście znajduje mnóstwo adresów, ale niestety nie ma żadnego polskiego. Aby dodać jakikolwiek krajowy serwer IRC, należy nacisnąć przycisk Add. Po pojawieniu się okienka, wpisać:

w pole Description - nazwę serwera

w pole IRC server - adres

w pole Port(s) - numer portu (najczęściej jest to port 6667)

w pole Group - grupę serwerów (np. Polska)

Jeśli chcemy zabezpieczyć połączenie przed wścibskim szefem, możemy w polu Password, wpisać również hasło. Gdy już to wszystko jest zrobione, należy nacisnąć klawisz Add

Następnie w karcie IRC Servers, należy się przedstawić:

w polu Real Name - swoje prawdziwe imię i nazwisko (jeśli, rzecz jasna chcemy je ujawnić)

w polu E-Mail - adres swojej poczty elektronicznej (jeśli korzystamy np. z usług TPSA, wpisujemy tam cokolwiek)

w polu Nickname - nicka, którego sobie wybraliśmy

w polu Alternate - "zapasowego" nicka. Może się bowiem tak zdarzyć, że ktoś uzywa już nicka, którego sobie wybraliśmy.

Następnie należy wybrać kartę Identd i w polu User ID wpisać np. swojego nicka.

Adresy serwerów IRC w Polsce:

warszawa.irc.pl.

krakow.irc.pl.

poznan.irc.pl.

lublin.irc.pl.