Harman/Kardon AVR630

Potężny wzmacniacz, który we współpracy z solidnymi kolumnami, jest zdolny nagłośnić duże pomieszczenia.

Potężny wzmacniacz, który we współpracy z solidnymi kolumnami, jest zdolny nagłośnić duże pomieszczenia.

AVR630 jest modelem z nowej serii amplitunerów, wprowadzonej przez Harman/Kardona w pierwszych miesiącach 2005 r., wyposażonym w najwydajniejsze końcówki mocy. Zgodnie z nową stylistyką serii dolny pas przedniego panelu urządzenia jest srebrny, a mniej więcej od połowy wysokości ścianki znajduje się czarne, przeźroczyste pleksi, pod którym na wielkim wyświetlaczu prezentowane są informacje. Pokrętło głośności jest duże i emanuje niebieską poświatą, którą jednak można wyłączyć, pozostawiając bez zmian jasność wyświetlacza. Amerykański amplituner ma aż siedem końcówek mocy. Po podłączeniu aktywnego subwoofera otrzymujemy więc konfigurację 7.1. Choć stylistycznie amplituner Harmana przypomina tańsze modele serii AVR, to już gabarytami znacznie od nich odbiega. Jest większy i przede wszystkim cięższy. Duża waga to wynik zastosowania solidnych radiatorów, potężnego zasilania oraz dodatkowych końcówek mocy. Oferowana moc to 7 x 75 W lub w trybie stereo 2 x 90 W.

Harman/Kardon AVR630
W przypadku wzmacniaczy amerykańskiego producenta moc wyrażona liczbą watów nie wydaje się imponująca, jednak w praktyce okazuje się, że urządzenia te mogą współzawodniczyć z często nominalnie dwukrotnie mocniejszymi amplitunerami konkurencji. Harman/Kardon zadbał o to, by wszystkie kanały mogły być wykorzystane zarówno w przypadku dostarczenia sygnału cyfrowego DD czy DTS, jak i analogowego. Cyfrowe układy mogą przetwarzać ścieżki DTS ES, DD EX, a stereofoniczne czy nawet 6-kanałowe nagrania będą odgrywane przez 8 kolumn dzięki najnowszemu procesorowi Dolby Pro Logic IIx. W wyposażeniu nie zabrakło oczywiście firmowego procesora Harmana, układu Logic7, który działa na zasadzie podobnej do DPL IIx i przeznaczony jest do uprzestrzennienia nagrań analogowych.

Harman/Kardon AVR630
Z zainstalowanych w urządzeniu nowości warto wymienić także dekodery nagrań DTS 96/24, MP3 i HDCD. Zastosowanie dekodera MP3 jest swego rodzaju ciekawostką. Aby z niego skorzystać, należy połączyć cyfrowo kartę dźwiękową komputera z amplitunerem AVR630. Po otrzymaniu na wejściu cyfrowego sygnału MP3, dekoder włączy się i samodzielnie dokona dekompresji nagrań audio. Konfiguracji amplitunera można dokonać za pomocą menu ekranowego lub korzystając z wyświetlacza amplitunera. W praktyce wystarczy tylko ten ostatni, bo informacje na nim są pokazywane bardzo czytelnie. Do ciekawszych funkcji konfiguracyjnych należy z pewnością EzSet, który jest systemem regulacji natężenia dźwięku emitowanego przez poszczególne kolumny, przeprowadzanego na podstawie analizy szumów testowych odbieranych przez mikrofon zainstalowany w pilocie amplitunera. Tak więc wystarczy zająć miejsce, w którym zwykle ogląda się filmy, uruchomić EzSet i po chwili generowania szumów przez kolumny, parametry już są ustawione tak, aby dźwięk docierał do widza jednocześnie ze wszystkich głośników.

Harman/Kardon AVR630

Dobry pilot pod względem ergonomii, wyposażony w mikrofon kalibracyjny. Wszystkie klawisze podświetlane.

Ciekawy jest także bardzo rozbudowany system regulacji basu. Można go regulować "globalnie" dla całego zestawu kolumn lub też indywidualnie dla każdej kolumny osobno. Obróbka sygnału wideo w amplitunerze Harmana wypada dosyć blado na tle modeli konkurencji, które pozwalają np. na konwersję sygnałów kompozytowych i S-Video na komponent. AVR630 umożliwia jedynie przepuszczenie sygnału wideo przez komponentowe gniazda. Co więcej, na wyjściu komponentowym nie ma menu ekranowego. Tak więc aby dokonać konfiguracji amplitunera, jesteśmy zmuszeni do podłączenia do wyświetlacza drugiego kabla - S-Video lub kompozyt. Pilot jest wyposażony w dwulinijkowy wyświetlacz LCD, który prezentuje informacje o aktualnie wywoływanych funkcjach. Także na tym polu amerykański amplituner nie zachwyca, jeśli go porównać np. ze sterownikiem Denona AVR-3805. Natomiast Harman/Kardonowi udało się całkiem dobrze rozwiązać kwestię instalacji wielopokojowej. Amplituner może zasilać drugą strefę w domu.