HarmonyOS 2.0 dla smartfonów Huawei oficjalnie! Zobacz, jak wygląda.

Huawei udostępnił pierwszą wersję deweloperską HarmonyOS 2.0 w wersji dla smartfonów. Jakie nowości przynosi oprogramowanie. Co z kompatybilnością z aplikacjami pisanymi z myślą o Androidzie?

Od dłuższego czasu wiemy, że Huawei zamierza uniezależnić się od Google. Po utracie dostępu do usług Google, chiński gigant rozpoczął rozwój autorskiego systemu operacyjnego Hongmeng, który otrzymał nazwę handlową HarmonyOS. Wiemy już, że trafi on na większość urządzeń Huawei.

HarmonyOS 2.0
Źródło: Gizmochina.com

HarmonyOS 2.0

Źródło: Gizmochina.com

Pierwsi deweloperzy otrzymali właśnie wersję beta oprogramowania, która posłuży do budowy aplikacji na nowy system operacyjny.

Według Wang Chenglu - dyrektora oprogramowania Huawei, w 2021 roku na rynku pojawi się ponad 100 milionów urządzeń z preinstalowany system operacyjnym HarmonyOS 2.0. Co ważne mowa nie tylko o sprzęcie wyprodukowanych bezpośrednio przez Huawei.

Pierwsza wersja beta systemu operacyjnego HarmonyOS dostępna jest na flagowe urządzenia z serii P40. Kompatybilny jest również Mate 30/Pro (pierwszy smartfon bez dostępu do usług Google) oraz tablet MatePad Pro. Najnowszy Huawei Mate 40 Pro (zapoznaj się z naszą recenzją) zostanie dodany do programu beta w niedalekiej przyszłości).

Lista kompatybilnych urządzeń

Lista kompatybilnych urządzeń

Huawei podał jaka wersja EMUI opartego na Androidzie musi być zainstalowana na urządzeniach, aby można było zapisać je do programu beta testów.

Obecnie beta udostępniana jest jedynie na terytorium Chin. Po zarejestrowaniu się na portalu deweloperskim Huawei wybraniu użytkownicy w ciągu 1-2 dni roboczych otrzymają aktualizację OTA, która na ich smartfonach zamieni Androida na HarmonyOS.

Harmony OS na Huawei P40
Źródło: huaweicentral.com

Harmony OS na Huawei P40

Źródło: huaweicentral.com

Co ważne HarmonyOS 2.0 dla smartfonów nadal posiada interfejs użytkownika EMUI, który wygląda niemalże identycznie, jak w wersjach z Androidem. Huawei zaprojektował również specjalne narzędzia programistyczne, które pozwalają na uruchomienie aplikacji z Androida. Oczywiście musim pamiętać, że nie skorzystamy z usług Google, przez co nie każdy program da się uruchomić.

Źródło: gizmochina.com, huaweicentral.com, Twitter.com