Hashtagi Twittera zajęte przez dżihadystów

Radykalni muzułmanie z ISIS (Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie) opanowują coraz szybciej Irak, jak się jednak okazuje, działają nie tylko militarnie, ale również w sieci. Udało się im shakować dwa popularne hashtagi Twittera - #Brazil2014 oraz #ENG.

Pierwszy tag związany jest oczywiście z odbywającym się aktualnie Mundialem w Brazylii, drugi ma przyciągnąć osoby szukające informacji o Anglii oraz Premier League. Po kliknięciu w taki hashtag użytkownik zostaje przekierowany na stronę zawierającą nagranie wideo, na którym występuje dwudziestoletni student medycyny z Cardiff. Porzucił on szkołę i wyjechał do Syrii, aby walczyć po stronie ISIS. W nagraniu wideo namawia mieszkańców krajów Zachodu do przyłączenia się do dżihadu. Dwunastominutowy materiał zatytułowany jest "No life without Jihad".

Hashtagi Twittera zajęte przez dżihadystów

Warto zauważyć, że w przeciwieństwie do innych grup terrorystycznych, ISIS używa mediów społecznościowych do rozpowszechniania swojej propagandy. Można znaleźć filmiki propagandowe, na których członkowie ugrupowania rozdają dzieciom lody i pączki, a także wiele kont na Twitterze, prowadzonych przez członków ISIS. Z tego też powodu Iracki rząd zablokował w kraju dostęp do Twittera, Facebooka i innych mediów społecznościowych. Teraz, dzięki shakowaniu popularnych hashtagów, tysiące ludzi szukających informacji o Mundialu, obejrzało nagranie promujące "świętą krucjatę".