Hasłowy mętlik

Typowy "użytkownik technologii IT" korzysta z 21 różnych haseł dostępu - wynika z ankiety przeprowadzonej przez firmę NTA Monitor. Większość z nich łatwo zdobyć lub odgadnąć - użytkownicy powszechnie stosują bowiem dwie metody zapamiętywania haseł: wybierają oczywiste dla nich słowa (np. imiona ukochanych) lub zapisują je i przechowują gdzieś w pobliżu komputera.

"Użytkownik technologii IT" to, wedle definicji przyjętej przez NTA Monitor, osoba zawodowo zajmująca się technologiami komputerowymi - np. administrator sieci. Z raportu opublikowanego przez firmę wynika, że niektórzy z nich korzystają nawet z 70 różnych haseł dostępu.

W opracowaniu czytamy również, że aż 49% wszystkich ankietowanych zapisuje swoje hasła i przechowuje je gdzieś w pobliżu komputera (niekiedy nawet na dysku komputera, zapisane w zwykłym pliku tekstowym). Znaczna część wykorzystywanych przez użytkowników haseł jest stosunkowo łatwa do odgadnięcia dla ich znajomych i współpracowników - aż 84% ankietowanych przyznało, że łatwość zapamiętania jest dla nich podstawowym kryterium przy doborze hasła.

Co więcej, 64% ankietowanych nigdy nie zmienia haseł (lub robi to sporadycznie), zaś 22% twierdzi, że nigdy nie zrobi tego z własnej inicjatywy.