Hawajski teleskop uchwycił niedawno uformowaną planetę

Dostępne nam technologie stają się coraz bardziej zaawansowane. Dzięki temu możesz zobaczyć zdjęcie nowej planety!

fot. W. M. Keck Observatory

Odkryliśmy tysiące planet poza naszym Układem Słonecznym, ale większość z nich została zaobserwowana pośrednio, poprzez odkrycia wpływu planety na gwiazdę, wokół której krąży. Ostatnio astronomowie mieli rzadką okazję zaobserwować egzoplanetę bezpośrednio - i jest to jedna z najmłodszych planet, jakie kiedykolwiek znaleziono.

Planeta 2M0437b krąży daleko od swojej gwiazdy, w odległości około 100 razy większej niż odległość Ziemi od Słońca, a jej masa jest kilka razy większa od masy Jowisza. Uformowała się kilka milionów lat temu, co w kosmicznej skali czasu jest mgnieniem oka!

Zobacz również:

Planeta została po raz pierwszy dostrzeżona za pomocą Teleskopu Subaru, znajdującego się na Maunakea na Hawajach, a następnie była dalej obserwowana za pomocą pobliskiego Obserwatorium W. M. Kecka.

Główny autor badań Eric Gaidos, profesor na Uniwersytecie Hawajskim w Mānoa, mówi:

Analizując światło tej planety możemy powiedzieć coś o jej składzie, a być może także o tym, gdzie i jak się uformowała.

Hawajski teleskop uchwycił niedawno uformowaną planetę

fot. Subaru Telescope

W przyszłości badacze chcą sprawdzić, czy uda im się zmierzyć ruch orbitalny planety wokół jej gwiazdy, a przyszłe teleskopy, takie jak nadchodzący James Webb Space Telescope, mogłyby nawet zostać użyte do obserwacji gazów w jej atmosferze lub wykrycia formującego się wokół niej dysku materii.

Współautor pracy, Michael Liu, astronom z Instytutu Astronomii, mówi:

Dwa największe teleskopy na świecie, technologia optyki adaptacyjnej oraz czyste niebo Maunakea były niezbędne do dokonania tego odkrycia. Wszyscy czekamy na więcej takich odkryć i bardziej szczegółowe badania takich planet za pomocą technologii i teleskopów w przyszłości.

Polecamy: Pierwszy na świecie organ świni przeszczepiony człowiekowi

Źródło: digitaltrends.com