Heartbleed bug, czyli największe zagrożenie bezpieczeństwa jakie widział internet

Błąd Heartbleed jest najprawdopodobniej największym zagrożeniem bezpieczeństwa internautów w całej historii globalnej wioski. Błąd pozwalał cyberprzestępcom przez ostatnie dwa lata wykradać dane użytkowników od największych sieciowych usługodawców świata. Które serwisy padły ofarią ataku i gdzie powinni użytkownicy zmienić swoje hasło?

W historii internetu było już wiele różnych wirusów i szkodników, które sparaliżowały globalną sieć. Ostatnim zagrożeniem, który dotknął cały świat na szeroką skalę, jest błąd związany z zabezpieczeniami i szyfrowaniem danych wysyłanych do stron internetowych ochrzczony mianem Heartbleed bug. Ofiarami ataku padli użytkownicy usług największych gigantów w całej sieci, takich jak Google i Facebook.

Cyberprzestępcy wykorzystywali Heartbleed bug do wykradania danych logowania i danych kart kredytowych przez ostatnie dwa lata. O sprawie zrobiło się jednak głośno dopiero w ostatnich dniach, a usługodawcy teraz naprędce poprawiają zabezpieczenia swoich witryn i eliminują ryzyko.

Zobacz również:

  • Windows: jak sprawdzić procesor i zużycie pamięci? [PORADNIK]
  • Czujesz się bezpieczny? iOS 15, Windows 10, i Chrome złamane!
Heartbleed bug, czyli największe zagrożenie bezpieczeństwa jakie widział internet

Listę usług sieciowych, których użytkownicy padli ofiarą Heartbleed przygotował serwis Mashable. Warto tam zajrzeć i dmuchając na zimne zmienić hasła do swoich kont w wyszczególnionych serwisach. Nawet jeśli twórcy strony zabezpieczyli się przed potencjalnym wyciekiem informacji, nie wiadomo czy ktoś nie wykradł danych w przeszłości.

Sprawę Heartbleed przedstawiła znany wszystkim fanom modyfikowania oprogramowania w smartfonach serwis XDA Developers. Jego administratorzy też padli ofiarą błędu, wyciągnęli wnioski, załatali stronę i opisali po kolei proces zabezpieczenia witryny przed tym zagrożeniem.