Hełmy, kamizelki, światła, czyli nowe technologie w grach

Aby odbiorca nie był zmuszony do jednorazowego zakupu wszystkich akcesoriów, firma proponuje je w kilku zestawach. Zestaw startowy to lewe/prawe oświetlenie, lampy podświetlające ścianę i jednostka centralna. Zestaw ProGamer oprócz wszystkiego co posiada poprzednik, dodatkowo oferuje głośniki 2.1 + subwoofer. Zestaw Premium, jak łatwo się domyśleć posiada już wszystko, włącznie z wentylatorami oraz podkładką wibrującą. Dla dwóch pierwszych zestawów przeznaczony jest zestaw rozszerzający, który zawiera w sobie właśnie wentylatory i podkładkę wibrującą. Więcej informacji na temat zestawów znajdziecie na oficjalnej polskiej stronie Philipsa.

W tym momencie dochodzimy do kwestii ceny. Zestaw Starter można w naszym pięknym kraju kupić już za około 550 zł. Cena zestawu rozszerzającego to ok. 440 zł. Zestaw ProGamer zuboży nas o około 850 zł. Pełny zestaw Premium to wydatek rzędu 1000 zł (wszystkie ceny zawierają VAT).

W tym momencie z technologii amBX korzystają takie tytuły jak między innymi Quake 4, Clive Barker's: Jericho, Unreal Tournament 2004, Broken Sword: The Angel of Death, Supreme Commander, Toca Race Driver 3, a lista ta wciąż rośnie i zapowiadane są patche, które umożliwią współpracę z amBX kolejnym tytułom. 9 stycznia tego roku Philips podpisał umowę z firmą Ubisoft dotyczącą wprowadzenia systemu amBX w nadchodzących hitach z tej stajni, a konkretnie Brothers In Arms: Hell's Highway oraz Far Cry 2. Planowane są łatki, które umożliwią korzystanie z amBX wcześniejszym produkcjom Ubisoftu jak choćby pierwszej części Far Cry. Lista producentów chcących wykorzystać nową technologię Philipsa także rośnie i wśród nich znajdują się takie firmy jak Codemasters, THQ, Introversion, Gearbox Software, Gas Powered Games, Zombie, Riot Games, Brain in a Jar, Invictus Games, Instinct Technology, Kuju, Revolution, Sumo Digital czy Rivers Run Red. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat samej technologii amBX, warto zerknąć na tę stronę.

Jak na razie system amBX przeznaczony jest jedynie dla komputerów klasy PC, jednak trwają już prace nad wdrożeniem go do konsol ostatniej generacji. Zestaw amBX może nam służyć nie tylko do gier, bowiem reaguje on także na muzykę. Za pomocą programów konfiguracyjnych łatwo można ustawić pożądaną kombinację świateł.

OCZ Neural Impulse Actuator i Project Epoc firmy Emotiv

O sterowaniu w grach za pomocą fal mózgowych mówi się już od dawien dawna i od czasu do czasu, różne firmy prezentują swoje rozwiązania, które w lepszy lub gorszy sposób realizują ten cel. Żadne z nich jednak nie weszło na razie do seryjnej produkcji. Najbliżej tego celu znajduje się chyba znana z podzespołów komputerowych firma OCZ Technology Group i jej produkt o nazwie Neural Impulse Actuator (NIA).

Hełmy, kamizelki, światła, czyli nowe technologie w grach

Prezentacja Neural Impulse Actuator na targach Cebit 2007

Produkt ten firma OCZ prezentowała już na targach Cebit 2007, ale pomimo licznych zapowiedzi, po dziś dzień nie wszedł on jeszcze do produkcji. Miejmy nadzieję, że ta chwila się zbliża, bowiem jego cena ma być zupełnie przyzwoita (jak na tego typu nowatorskie urządzenie) i ma oscylować w granicach 300-400 dolarów. Na targach CES 2008 które odbyły się 7 stycznia w Las Vegas firma ponownie prezentowała swoje urządzenie i prawdopodobnie ma się ono ukazać na rynku w okresie 3-4 miesięcy. Chodzą słuchy, że firma opracowuje rozwiązanie bezprzewodowego podłączenia NIA do komputera.

NIA został wykonany w formie wygodnej opaski, w której znajdują się trzy sensory w kształcie blaszek które przylegają do naszego czoła. Opaska umożliwia kontrolowanie komputera za pomocą impulsów wysyłanych przez mózg, skurczy mięśni twarzy i ruchów gałek ocznych (no i oczywiście odpowiedniego oprogramowania). Ruchy oczu na boki mogą np. wywoływać tzw. strafe, a zaciśnięcie zębów ruch do przodu. Neural Impulse Actuator pozwala na przypisanie 11 komend, które wywołujemy zwykle za pomocą myszki lub klawiatury.

Hełmy, kamizelki, światła, czyli nowe technologie w grach

Ekipa OCZ najwyraźniej dobrze się bawi prezentując nowy sprzęt. (fot. OCZtechnologies.com)


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: