Hełmy, kamizelki, światła, czyli nowe technologie w grach

Teraz możemy poczuć dynamiczny bas i realistyczne efekty specjalne bez większego natężenia hałasu i równocześnie dręczenia sąsiadów, czy urządzania dzieciom pobudki. Czujemy basy nawet po całkowitym wyłączeniu subwoofera. Buttkicker w wersji Gamer kosztuje około 600 złotych, więc wciąż pozostaje nieco kosztownym gadżetem, ale jeśli wierzyć recenzjom, efekt uzyskiwany dzięki niemu jest naprawdę interesujący.

Na koniec coś z nieco innej beczki, a mianowicie słówko o...

DirectX 11

Gry ledwo co zaczęły wchodzić w obsługę DirectX 10, a już pojawiają się pierwsze pogłoski o wersji 11. Przejście z DirectX 9 na 10 miało być rewolucją, a okazało się ewolucją. Gry wykorzystujące DirectX 10 po prawdzie wyglądają wyśmienicie, ale niewiele gorzej prezentują się pod kontrolą "dziewiątki". Wedle niepotwierdzonych informacji, Microsoft może planować wprowadzenie na rynek kolejnej wersji DirectX już pod koniec bieżącego roku, bądź też na początku 2009.

Hełmy, kamizelki, światła, czyli nowe technologie w grach

W obecnej chwili różnica w wyglądzie gier wykorzystujących DX9 (po lewej) i 10 (po prawej) nie jest aż tak widoczna

Fachowcy twierdzą, że najważniejszym elementem DirectX 11 będzie opcja przystosowania bibliotek do pracy z dwoma lub czterema rdzeniami. Moc procesorów wielordzeniowych wciąż nie jest w pełni wykorzystywana w grach i być może premiera jedenastej odsłony DirectX w końcu to zmieni. Równie ciekawe wydają się brzmieć spekulacje na temat wykorzystania układów graficznych do uruchamiania typowych aplikacji. Gdyby nowe wersje bibliotek posiadały takie możliwości, niektóre aplikacje, jak choćby przeznaczone do kodowania i dekodowania multimediów mogłyby odnotować przyśpieszenie sięgające nawet kilkuset procent.

Na zakończenie wyobraźcie sobie zabawę w ulubioną grę na dużym panoramicznym panelu, z przestrzennym dźwiękiem 5.1, systemem amBX, ButtKickerem, kamizelką 3rd Space i hełmem symulującym trafienia, oraz opaską NIA lub Project Epoc - zakładając, że hełm emitujący uderzenia w głowę, nie będzie kolidował z urządzeniami do sterowania falami mózgowymi ;). Perspektywa to kusząca, ale i kosztowna. Tym niemniej niektóre z produktów wydają się być naprawdę sensowne i pozostaje tylko czekać... aż stanieją.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: