Hewlett-Packard korumpował polskich urzędników. Zapłaci 108 mln USD kary

Firma Hewlett-Packard przyznała się do korumpowania urzędników w Polsce, Rosji i Meksyku. W ramach zawartej ugody zapłaci ok. 108 milionów dolarów kary.

Od 2011 roku Prokuratura Apelacyjna w Warszawie prowadzi śledztwo w sprawie przetargów na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych dla MSWiA i Komendy Głównej Policji, które przeprowadzone zostały w latach 2007-2010. Zatrzymano byłego dyrektora Centrum Projektów Informatycznych Andrzeja M., jego żonę oraz Janusza J. szefa jednej z firm podejrzanego o wręczenie łapówki. W sumie do tej pory 41 osób (urzędnicy, policjanci i przedstawiciele firm teleinformatycznych) usłyszało 69 zarzutów.

O korupcyjne praktyki oskarżony został m.in. koncern Hewlett-Packard. W sprawę rok temu na mocy ustawy Foreign Corrupt Practices Act. włączyła się amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd (SEC) oraz resort sprawiedliwości USA. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że firma HP przyznała się do winy i zdecydowała na zawarcie ugody, na mocy której zapłacić ok. 108 milionów dolarów kary. Dodatkowo usłyszeliśmy, że:

- Hewlett-Packard stosował praktyki korupcyjne nie tylko w Polsce, ale również w Rosji i Meksyku

- Oddział HP w Polsce fałszował od 2006 r roku do co najmniej 2010 roku księgi radząc sobie z wewnętrznymi kontrolami, które w efekcie nie wykazywały żadnych nieprawidłowości

Zobacz również:

  • Szef Samsunga skazany na karę więzienia - za co i na jak długo?

- Oddział HP w Polska wręczył dyrektorowi technologii informatycznych i komunikacyjnych KGP 600 tysięcy dolarów łapówek. (pieniądze, sprzęt komputerowy, wycieczka do Las Vegas, rozrywki takie jak przelot nad Wielkim Kanionem)

- odpowiedzialny za korupcyjne kontakty jeden z członków kierownictwa HP Polska stosował różne metody, aby nie zostać wykrytym (m.in. anonimowe konta e-mailowe, telefonów komórkowych na kartę)

Hewlett-Packard chce się przyznać

Koncern Hewlett-Packard zapowiedział, że przyzna się oficjalnie w Polsce do stosowania praktyk korupcyjnych. Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński ma nadzieję, że może to być duży przełom dla sprawy. Wcześniej bowiem dyrektor HP Polska odmawiał współpracy.