HiS po raz trzeci

Ericsson wprowadza na polski rynek kolejne, nowe rozwiązanie z serii HiS. SHDSL (Symetrical High-Bit-Rate Digital Subsriber Line) oferuje symetryczne przesyłanie danych od i do użytkownika. Rozwiązanie zapewnia prędkość przesyłu danych do 2,3 Mb/s, co przekracza ponad czterdziestokrotnie prędkość standardowych modemów analogowych, pod warunkiem że operator tę przepustowość zagwarantuje.

Ericsson wprowadza do Polski kolejną wersję Home Internet Solution. Rozwiązanie HiS SHDSL jest z założenia lepszym standardem niż ADSL, gdyż zapewnia obustronną, symetryczną transmisję danych do 2,3 Mb/s. SHDSL w Polsce jest obecnie w trakcie homologacji. W ciągu miesiąca zakończą się prace przygotowawcze nad opracowaniem rozwiązania, które będzie można wprowadzić na rynek. Przedstawiciele Telekomunikacji Polskiej SA zamierzają docelowo umieścić HiS SHDSL w swojej ofercie, ale - jak twierdzą - nie jest to kwestia najbliższych tygodni. Ericsson złożył TP SA ofertę handlową, obejmującą nowe rozwiązanie, jednak dotychczas nie otrzymał odpowiedzi. "To rozwiązanie może być skierowane do każdego operatora w kraju, ale TP SA ma już gotową infrastrukturę dla HiS" - powiedział Jarosław Mroczkowski, kierownik ds. wspomagania sprzedaży w Ericsson Polska. HiS SHDSL umożliwia transmisję danych wraz z jednoczesną, niezależną pracą telefonu, wykorzystując do tego jedną i tę samą linię telefoniczną.

Dlaczego lepsze?

Zdaniem producenta wdrożenie HiS SHDSL jest bardzo łatwe. Nowe rozwiązanie HiS SHDSL pozwala na szybkie i bezproblemowe przejście z poprzedniego systemu HiS 2.0 (usługa SDI) na nowy standard. Wymaga to jedynie wymiany karty interfejsu w tzw. półce dostępowej w danej centrali telefonicznej. Jedna półka obsługuje 120 abonentów, tak jak w przypadku HiS 2.0. HiS SHDSL funkcjonuje z wykorzystaniem najnowszej metody transmisji danych poprzez łącza miedziane - wg standardu ITU G.991.2. Użytkownik decydujący się na to rozwiązanie otrzyma terminal, który po podłączeniu z jednej strony do linii telefonicznej, z drugiej - do telefonu i komputera umożliwia uzyskanie połączenia z Internetem z szybkością od 128 Kb/s do 2,3 Mb/s. Prędkość transmisji danych będzie zależeć od konkretnej oferty operatora. Przedstawiciele Ericssona zapewniają, iż korzystając z nowego rozwiązania, szybkość pobierania z Internetu przy prędkości ok. 2 Mb/s np. utworu muzycznego o pojemności 5 MB wynosi jedynie 20 sekund. Dla porównania, szybkość pobrania tego samego pliku przy użyciu nowoczesnego modemu analogowego (przy maksymalnej szybkości połączenia 56 Kb/s) zajmie 12-18 minut. W przypadku ściągania filmu ze światowych zasobów WWW czynność ta zajmie internaucie przy korzystaniu z rozwiązania HiS SHDSL około godziny. Próba dokonania tego samego przy połączeniu dial-upowym trwa 40-60 godzin, na co zapewne nie pozwoli sobie żaden internauta. Połączenie z Internetem przy użyciu nowego terminalu można zachować przez 24 godziny na dobę, bez ryzyka przerwania połączenia. J. Mroczkowski zapewnia, że docelowo istnieje w rozwiązaniu HiS SHDSL wiele opcji, które można wbudować w nowy terminal, gdy operator zdecyduje się wprowadzić do swojej oferty określoną usługę, np. moduły do obsługi technologii Bluetooth lub VoIP.

Nowe rozwiązanie Ericssona jest skierowane głównie do użytkowników indywidualnych oraz małych i średnich firm, w przypadku których korzystanie z HiS SHDSL ułatwia kontakt między rozrzuconymi po kraju oddziałami i filiami jednej firmy. Okazuje się, że takie zjawisko na polskim rynku nie jest nowością. "Jeśli chodzi o obecną ofertę TP SA (usługę SDI), to znam wiele firm, które zamiast zainstalować stałe łącza lub je dzierżawić, decydują się na tego typu rozwiązanie, gdyż jest ono bardziej opłacalne" - podkreślił Piotr Piszczek, prezes zarządu Zig-Zag.Web, firmy zajmującej się kompleksową obsługą serwisów internetowych i świadczeniem usług ISP.

Będzie czy nie będzie?

Rozmowy w sprawie ewentualnego udostępnienia rozwiązania HiS SHDSL polskim internautom będą prowadzone na razie jedynie z Telekomunikacją Polską SA. "Nasz produkt jest oferowany wszystkim operatorom. Tylko od nich zależy, czy będą chcieli świadczyć tego rodzaju usługę" - zapewnił A. Wojtkowski. Ale czy rozwijanie tej usługi ma w Polsce sens? Telekomunikacja Polska SA udostępniła już usługę o nazwie Neostrada, opartą na standardzie ADSL. W ofercie jest też SDI bazujące na HiS 2.0. Nie wiadomo czy wprowadzenie kolejnej spotka się z odzewem ze strony internautów, dla których - mimo relatywnie niskiego abonamentu miesięcznego - jednorazowe koszty instalacyjne urządzeń do szerokopasmowego dostępu do Internetu są nie do przyjęcia. "Wprowadzenie na polski rynek usługi HiS SHDSL jest wskazane i to jak najszybciej. Jest niezbędne do tego, aby przekaz multimedialny był jak najszybszy i jak najlepszy, a nie quasi-interaktywny. Nie do końca jest to potrzebne w przypadku polskich witryn internetowych, ale jest niezbędne do korzystania z serwisów na Zachodzie - do oglądania trailerów, telewizji interaktywnej, filmów czy korzystania z distance learning, gdzie wykłady i większość materiałów potrzebnych do kształcenia na odległość ma postać plików multimedialnych. Ta forma wykorzystania Internetu będzie się z pewnością rozwijać. Jeśli więc ktoś zdecyduje się w Polsce na tę usługę, to na pewno nie w tej chwili, lecz dopiero w momencie rozbudowy oferty polskich serwisów, a przede wszystkim struktury telekomunikacyjnej do formy szerokopasmowej (minimum 300 Mb/s)" - podsumował P. Piszczek.

Według przedstawicieli Ericssona, od początku wprowadzenia w Polsce przez TP SA rozwiązania HiS pod nazwą usługi SDI (Szybki Dostęp do Internetu) w listopadzie 1999 r. Ericsson sprzedał Telekomunikacji Polskiej SA ok. 80 tys. linii abonenckich. TP SA dotychczas uruchomiła z tego ok. 50 tys. linii. Na bazie obecnej infrastruktury jest możliwe przyłączenie jeszcze ponad 100 tys. linii abonenckich. "Największy rozwój usługi HiS (Home Internet Solution) na świecie można zaobserwować w Malezji, Nowej Zelandii, na Filipinach. Spośród krajów europejskich - w Turcji, Finlandii i Polsce" - stwierdził Adam Wojtkowski, dyrektor ds. handlowych w Ericsson Polska.