Hibernate + .NET = NHibernate

Projekt przeniesienia znakomitego narzędzia do mapowania obiektowo-relacyjnego Hibernate na platformę .NET i C# doczekał się finalnej wersji 1.0. Ponieważ w projekt zaangażowała się poważna firma - JBoss - to można się spodziewać, że będzie on dalej aktywnie rozwijany.

Więcej o mapowaniu obiektowo-relacyjnym i samym Hibernate (w wersji 3.0), pisaliśmy już wcześniej w artykułach "Hibernate 3.0 - wersja finalna!", czy "Zahibernuj swoje dane - Hibernate 3 Beta 1". Celem projektu NHibernate było przeniesienie narzędzia na platformę .NET i C#.

Człowiek odpowiedzialny za ukończenie projektu NHibernate, Sergey Koshcheyev, został zatrudniony w firmie JBoss Inc. i będzie dalej zajmował się jego rozwojem. NHibernate w wersji 1.0 odpowiada pierwowzorowi w wersji 2.1, więc ma jeszcze trochę do nadrobienia, gdyż niedługo można się spodziewać udostępnienia Hibernate 3.1 (wczoraj pojawiła się jego wersja RC2).

Rozszerzony zespół deweloperów zamierza połączyć witryny internetowe obu projektów, fora dyskusyjne użytkowników oraz pracować nad wspólną dokumentacją. Ma też zamiar przyjrzeć się możliwości przeniesienia na platformę .NET wersji 3.

NHibernate jest dostępne za darmo na zasadach licencji LGPL i można je pobrać ze strony serwisu SourceForge.

Strona projektu NHibernate


Zobacz również