High Definition TVN czyli nowa platforma ITI

Maciej Sojka, były prezes i współtwórca telewizji TVN24 potwierdził na oficjalnej prezentacji technicznej powstanie nowej platformy cyfrowej grupy ITI roboczo nazwanej "Telewizją Nowej Generacji". Jesienią tego roku ma ona oferować klientom cyfrowy dostęp do już istniejących kanałów i nowych, tworzonych we współpracy z zewnętrznymi partnerami. Najciekawsza jednak wydaje się propozycja wprowadzenia telewizji w wysokiej rozdzielczości.

Projekt Telewizji Nowej Generacji jest prowadzony przez spółkę ITI Neovision, w pełni zależną od Grupy ITI, we współpracy z firmą ADB, która wyprodukuje między innymi dekodery. Każdy klient nowej platformy otrzyma set-top-box, wyposażony w dysk twardy 250 GB, złącze USB 2.0, Ethernet. Choć nowa usługa ruszyć ma jeszcze jesienią, na wykorzystywanie zaawansowanych funkcjonalności, takich jak wykorzystanie urządzenia do surfowania w Internecie, obsługi poczty, zamawiania filmów przez Internet (Video on Demand) czy wirtualny magnetowid klienci będą musieli poczekać do wiosny 2007. Niebezpieczeczne dla Telewizji Nowej Generacji może być jednak szybsze wprowadzenie podobnych usług przez Telekomunikację Polską (patrz: Videostrada od 19 czerwca!).

Wielkim atutem nowej platformy będzie najprawdopodobniej wprowadzenie programów nadawanych w wysokiej rozdzielczości (HD). Mimo, iż na rynku znajduje się obecnie bardzo dużo telewizorów plazmowych i LCD oznaczonych jako "HD Ready", ich właściciele nie są w stanie wykorzystać tych możliwości. Maciej Sojka zapowiedział, że wraz z rozpoczęciem sprzedaży nowej usługi, ITI wprowadzi 3 kanały w wysokiej rozdzielczości - fanów piłki nożnej ucieszy zapewne też fakt, iż cała Liga Mistrzów transmitowana będzie w ten właśnie sposób.