HighMAT obejmie DVD

Firmy Microsoft i Panasonic poinformowały o rozszerzeniu specyfikacji technologii HighMAT na płyty DVD.

Do tej pory technologia ta, mająca ujednolicić metody zapisu i odczyt danych z płyt przeznaczonych dla komputerów i elektroniki użytkowej, obejmowała jedynie płyty CD oraz CD-R/RW. Teraz współtwórcy HighMAT zamierzają rozszerzyć specyfikację technologii o krążki DVD, DVD-RAM, DVD-R/RW oraz DVD+R/RW.

High-Performance Media Access Technology (czyli w skrócie HighMAT) ma usprawnić np. wyświetlanie w stacjonarnych odtwarzaczach DVD zdjęć zapisanych na płytach CD z wykorzystaniem komputerowych nagrywarek. Kompatybilne z HighMAT płyty będą mogły zawierać graficzne menu, znacznie ułatwiające dotarcie do poszczególnych zdjęć lub folderów.

Wykorzystanie HighMAT ma również przyspieszyć proces rozpoznawania zawartości płyt, co powinno znacznie skrócić czas oczekiwania na rozpoczęcie odczytu danych przez komputerowe napędy CD/DVD.

Możliwość tworzenia płyt w standardzie HighMAT mają już użytkownicy najnowszej, dziewiątej edycji Windows Media. Także Windows Movie Maker 2 pozwala na zapisywanie krążków CD w trybie zgodności z HighMAT.