Historia Sztuki

Jak wybrać najciekawsze postacie i dzieła sztuki stworzone przez ostatnie kilka tysięcy lat ludzkiej historii? Począwszy od prehistorii, poprzez epokę starożytną, średniowiecze, renesans, barok, impresjonizm, secesję, a na sztuce współczesnej skończywszy. Kto jest ważny i czy, oferując produkt dla polskiego odbiorcy nie skoncentrować się bardziej na kulturze naszego kraju? Sądzę, że całkiem dobrze poradzili sobie z pogodzeniem tych problemów twórcy encyklopedii multimedialnej "Historia Sztuki" opracowanej przez łódzkie wydawnictwo Cartall.

Jak wybrać najciekawsze postacie i dzieła sztuki stworzone przez ostatnie kilka tysięcy lat ludzkiej historii? Począwszy od prehistorii, poprzez epokę starożytną, średniowiecze, renesans, barok, impresjonizm, secesję, a na sztuce współczesnej skończywszy.

Kto jest ważny i czy, oferując produkt dla polskiego odbiorcy nie skoncentrować się bardziej na kulturze naszego kraju? Sądzę, że całkiem dobrze poradzili sobie z pogodzeniem tych problemów twórcy encyklopedii multimedialnej "Historia Sztuki" opracowanej przez łódzkie wydawnictwo Cartall.

Penetrując produkt już we wcześniejszych epokach znajdziemy pojedyncze nazwiska polskich artystów, głównie rzeźbiarzy i architektów, ale od okresu Realizmu, a później Młodej Polski pojawi się już kilku, a nawet kilkunastu przedstawicieli, głównie polskiego malarstwa takich, jak: bracia Aleksander i Maksymilian Gierymscy, Jan Matejko, Józef Chełmoński, Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat, czy Stanisław Wyspiański.

Nie zapomniano jednak o żadnej ze znakomitości światowego dziedzictwa kulturalnego. Chyba najwięcej miejsca autorzy poświęcili renesansowi, zwłaszcza włoskiemu i takim artystom jak Rafael, Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Tycjan, Tintoretto oraz Bramante. Trzeba przyznać, że dysk CD-ROM ?Historia sztuki" został przez Cartalla wykonany w pięknej oprawie graficznej. Ciekawym rozwiązaniem jest podłożenie do każdej z epok pochodzącej z jej czasów muzyki. Ponad 12 godzin komentarza, przygotowanego przez pracowników naukowych Muzeum Sztuki w Łodzi, wyjaśnia tło historyczne i założenia artystyczne każdej z epok.

Oprócz obrazów, na dysku tym zamieszczono kilkadziesiąt zdjęć i około dwudziestu animacji przedstawiających najbardziej znane budowle, w tym: Stonehange, rzymski Panteon, Koloseum, Bazylikę Św. Piotra, czy francuski Luwr i Wersal. Nie są one najlepszej jakości, ale dobrze oddają obrazy brył tych obiektów w trzech wymiarach. W kompendium wiedzy na temat sztuki znalazły się również trzy polskie budynki: Pałac w Baranowie, Ratusz w Poznaniu i kamienica przy Piotrkowskiej 43 w Łodzi. Można by w tym miejscu zadać pytanie dlaczego akurat te, a nie np. Wawel, czy Zamek Królewski w Warszawie?

Podczas oglądania obrazu, lub animacji przedstawiającej budowlę lektor za każdym razem czyta nam krótką informację na jej temat. Komentarze dotyczą także twórcy i okresu, do którego zalicza się jego dzieła. W tekście pojawiają się wyróżnione, podkreślone niektóre słowa, których wyjaśnienie można także znaleźć na płycie. Jednak podczas próby odszukania konkretnego nazwiska lub dzieła spotkać nas może duży zawód. Umieszczona na dysku przeszukiwarka przypomina bardziej spis treści, niż tradycyjne tego typu narzędzie. Lepiej więc przeglądać ?Historię Sztuki" za pomocą tzw. Galerii.

Wymagania sprzętowe: PC 486DX, 8 MB RAM, karta grafiki 65 tys. kolorów, CD 2x, karta dźwiękowa, Windows 3.1 lub 95

Producent: Cartall, Łódź 90-063, ul. Piotrkowska 146, tel/fax. (042)36-91-56http://www.cartall.com.pl/

Cena: 129 złotych (z VAT).