Historia filmu 3D w dziesięciu odsłonach
- 31.05.2010, godz. 17:34

Historia filmu 3D zaczyna się w 1890 roku. Właśnie wtedy brytyjski wynalazca William Friese ? Greene złożył wniosek patentowy dotyczący produkcji i wyświetlania filmu w technologii 3D. Według jego założeń, aby uzyskać efekt 3D należało wyświetlić na ścianie obok siebie dwa identyczne filmy a widzów zaopatrzyć w stereoskopowe okulary. Dzięki nim oglądane obrazy nabierały pozornej głębi."
W 1900 roku Frederick Eugene Ives opatentował specjalny statyw do wykonywania fotografii 3D. Aparat, którym fotografował wyposażony był w dwa obiektywy umieszczone około 4 centymetrów od siebie.
Czerwono- turkusowe zdjęcia doceniono w 1915 roku. Edwin S. Porter oraz William E. Waddell przeprowadzili pierwszy publiczny pokaz fotografii wykonanej w technice anaglifu i zachwycili nim zgromadzonych widzów. Prezentacja składała się z trzech fotografii, które trzeba było oglądać przez specjalne okulary. Kolory po nałożeniu się na siebie tworzyły efekt 3D.
Pierwsza płatna projekcja filmu 3D odbyła się 27 września 1922 roku w Los Angeles. Zgromadzeni widzowie mogli obejrzeć produkcję pod tytułem The Power of Love. Film został przygotowany w technologii anaglifu. Był to więc pierwszy film do oglądania, którego wymagane były specjalne dwu-kolorowe okulary. Niestety nie zachowała się żadna kopia filmu. Zdjęcie przestawia Harry’ego K. Fairalla, producenta The Power of Love i pioniera stereoskopii.
“Złota era” kina 3D rozpoczęła się w 1952 roku. Wtedy właśnie odbyła się premiera filmu Bwana Devil. Był to pierwszy kolorowy film stereoskopowy. Został on wyprodukowany, napisany oraz wyreżyserowany przez Archa Obolera.
Rok później dokonał się kolejny przełom. Na ekrany kin trafiły filmy Man In the Dark oraz House of Wax. Były to pierwsze filmy 3D z dźwiękiem stereo. "
Po raz kolejny o 3D głośno zrobiło się w połowie lat ’90 za sprawą Michaela Jacksona. Wyprodukował on film Captain EO. Film reklamowano jako „kinową przygodę 4D”. Obraz wyświetlany był w parkach rozrywki Disneya. Sukces filmu był jednym z impulsów do powstania sieci kin 3D IMAX.
W latach ’90 kinowe filmy trójwymiarowe były na tyle popularne, że technologią 3D zainteresowała się także telewizja. Spośród wielu seriali, których odcinki były realizowane również w 3D największą popularność zyskały Pan Złota Rączka oraz Trzecia planeta od Słońca. Trójwymiarowe odcinki obu seriali zostały wyemitowane w 1997 roku. Koszt produkcji Trzeciej planety od Słońca w 3D przekroczył 1,5 miliona dolarów.
W 2003 roku powstał pierwszy pełnometrażowy film 3D przeznaczony specjalnie do oglądania go w kinach IMAX 3D. Był to Ghosts of the Abyss autorstwa Jamesa Camerona. Film został zrealizowany techniką Reality Camera System. Później ten sam system wykorzystano także w filmach Spy Kids 3D: Game Over, The Adventures of Sharkboy oraz Lavagirl in 3D.
Kluczowym dla filmów i telewizji 3D był rok 2009. Po raz kolejny sprawcą całego zamieszania był James Cameron. Zrealizowany przez niego film Avatar otworzył nowy rozdział w historii filmów w 3D. Od tego czasu na rynku pojawiły się już pierwsze modele telewizorów 3D do użytku domowego, a poszczególne stacje telewizyjne pracują nad transmisją swoich programów trójwymiarze.
PC World ułatwia podejmowanie właściwych decyzji zakupowych poprzez liczne testy najnowszego sprzętu i osprzętu, oprogramowania oraz usług internetowych