Historia firmy Palm w pigułce

Dziś wszyscy zachwycają się iPhone'mi, urządzeniami BlackBerry i smartphone'ami z Androidem. W całym tym zachwycie łatwo zapomnieć, że ta mobilna rewolucja nie byłaby możliwa, gdyby nie Palm i jego prawie 20-letni wkład w rozwój kieszonkowych komputerów. Przedstawiamy krótką historię tej firmy.

Urządzenia z logo Palm nie były pierwszymi komputerami kieszonkowymi, tzw. PDA (Personal Digital Assistant). Dopiero urządzenia tej firmy zdobyły duży sukces, a wiele firm tworzyło na nie aplikacje (np. Microsoft Money) i dostarczało treści. Choć wcześniej podobne produkty próbowało wypromować wiele firm - m.in. Apple wprowadził komputer Newton (korzystał z niego Steven Segal w firmie Liberator) - ale to właśnie one spopularyzowały pod koniec lat 90. ten typ urządzeń i zdefiniowały ogólny wygląd smartphone'ów.

Historia firmy Palm w pigułce

Apple Newton i iPhone

To Palm sprawił, że na rynku oprócz standardowych desktopów i notebooków pojawiła się nowa kategoria sprzętowa - komputery kieszonkowe, zwane również osobistymi cyfrowymi asystentami, handheldami czy... palmtopami. Jak widać nawet nazwa firmy weszła do powszedniego użytku, jak niegdyś marka Adidas na stała się synonimem sportowych butów.

Historia firmy Palm w pigułce

Palm III

W czasie swojego blisko 20-letniego istnienia Palm był wielokrotnie kupowany i sprzedawany - mimo to marka przetrwała. Wydaje się, że przetrwa również najnowszy mariaż - przejęcie Palma przed koncern Hewlett-Packard. Wczoraj koncern HP ogłosił, że przejmie firmę Palm za 1,2 mld USD. Nomen omen HP dokonuje po 11 latach ponownej "integracji" dwóch firm - Palm i 3Com, z którego się on wydzielił, gdy druga z tych firm postanowiła skoncentrować się na rozwiązaniach sieciowych. Hewlett-Packard właśnie zakończył fuzję z 3Com.

Dla przypomnienia prezentujemy skróconą historię Palma.

1992 - Jeff Hawkins zakłada firmę Palm Computing - do jej stworzenia angażuje Donnę Dubinsky oraz Eda Colligana.

1995 - Palm zostaje przejęty (za 44 mln USD) przez firmę U.S. Robotics, producenta modemów telefonicznych.

1996 - U.S. Robotics wprowadza na rynek urządzenie o nazwie PalmPilot 1000, czyli wycenionego na 299 USD palmtopa z 128 KB pamięci i monochromatycznym, dotykowym ekranem.

1997 - 3Com przejmuje U.S. Robotics; krótko później zorganizowana zostaje pierwsza impreza PalmPilot Developer Conference w Center for the Arts Yerba Buena Gardens w San Francisco (z tego samego obiektu chętnie korzysta dziś Apple).

1998 - 3Com zostaje zmuszony do zrezygnowania z używania nazwy Pilot - to wynik sporu sądowego z firmą Pilot Pen Corp. Na rynek trafia Palm III, wyposażony w system operacyjny Palm 3.0 OS i wyceniony na 399 USD.

W tym samym roku Hawkins, Dubinsky i Colligan opuszczają Palma - zakładają później firmę Handspring, która produkowała własne PDA, wyposażone w OS Palma.

Kilka miesięcy później Palm Computing składa pozew przeciwko Microsoftowi - koncernowi z Redmond zarzucono, że jego marka mobilnych produktów (Palm PC) zbyt mocno przypomina nazwy produktów Palma. Microsoft ustępuje - najpierw zmienia nazwę na "Palm-sized PC", a później na Pocket PC.

1999 - 3Com ogłasza plany wydzielenia ze swoich struktur Palm Computing (był to w tym czasie najszybciej rozwijający się dział koncernu, dostarczający 3Com ok. 10% rocznych przychodów). W tym samym roku na rynek trafia pierwszy Palm obsługujący technologię bezprzewodową (Palm VII, cena: 599 USD). 3Com informuje przy okazji, że do tej pory sprzedał ponad pięć tysięcy Palmów.

2000 - Palm wchodzi na giełdę i formalnie uniezależnia się od 3Com.

2002 - Palm tworzy firmę o nazwie PalmSource, która ma zajmować się rozwijaniem systemu operacyjnego Palm OS (reszta przedsiębiorstwa przekształca się w Palm Solutions Group). W tym samym roku Sony inwestuje w PalmSource 20 mln USD.

2002 - kanadyjska firma Research in Motion (RIM) wprowadza na rynek pierwszego smartphone'a z rodziny BlackBerry.

2003 - Palm zapowiada, że zamierza przejąć Handspring - powstaje w ten sposób nowa firma, PalmOne.

2005 -Todd Bradley rezygnuje ze stanowiska dyrektora wykonawczego (CEO) Palma - zastępuje go... Ed Colligan. PalmOne przejmuje markę Palm (firma PalmSource za swoje 55% udziałów w Palm Trademark Holding Company dostaje 30 mln USD). Później pojawia się szokująca wiadomość - Palm ogłasza plan wprowadzenia na rynek smartphone'a Treo, pracującego pod kontrolą... Windows Mobile.

2007 - Palm prezentuje urządzenia o nazwie Foleo - protoplastę dzisiejszych netbooków. Produkt budzi spore zainteresowanie, ale nieoczekiwanie tuż przed jego premierą Palm rezygnuje z wprowadzenia go na rynek.

Kilka miesięcy później na rynek trafia pierwszym model iPhone'a firmy Apple

2009 - z Palma odchodzi Ed Colligan, ostatni z "ojców założycieli". Szefem zostaje Jon Rubinstein, współtwórca iPoda. Pod koniec roku na rynku pojawia się Palm Pre - pierwsze urządzenie pracujące pod kontrolą nowego OS-u - WebOS.

Marzec 2010 - Palm informuje, że poniósł w ostatnim kwartale gigantyczne straty finansowe (22 mln USD). Pojawiają się plotki, że władze firmy szukają kupca.

28 kwietnia 2010 - HP ogłasza, że zamierza przejąć Palma za 1,2 mld USD.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: