Historia i histeria

Możesz skonsultować scenariusz filmu z historykami i specjalistami od militariów - i tak okaże się, że twoi aktorzy noszą stroje z innej epoki, a na rydwanie jedzie gaśnica.

Możesz skonsultować scenariusz filmu z historykami i specjalistami od militariów - i tak okaże się, że twoi aktorzy noszą stroje z innej epoki, a na rydwanie jedzie gaśnica.

Niektóre błędy w filmach można bez trudu zauważyć gołym okiem, większe wrażenie robią jednak dokonania najbardziej wnikliwych poszukiwaczy filmowych wpadek. Kto z oglądających Top Gun domyśli się, że Tom Cruise jest w rzeczywistości za niski (165 cm), aby zostać oficerem armii USA? (Według regulaminu, oficerowie powinni mieć co najmniej 177,5 cm wzrostu). Widzowie dopatrzyli się nawet tego, że Forrest Gump mówi: "Jenny umarła w sobotę", podczas gdy data na jej nagrobku to 22 marca 1982 r. (wtorek). Znacznie łatwiej dostrzec, że w Walecznym sercu Mel Gibson biegnie z toporem, po chwili z mieczem, a po chwili znowu z toporem. Nie trzeba zostawać zawodowym łowcą wpadek, by zauważyć mikrofon, kamerę czy niekonsekwencję akcji.

Gladiator w adidasach

Ukrycie ekipy filmowej na planie może stanowić nie lada problem. Dla filmowców szczególnie niebezpieczne są wszystkie materiały, które mogą powodować odbicia - czyli lustra, okulary, ekrany monitorów, a nawet kafelki i chromowane powierzchnie (np. scena przedawkowania narkotyków w łazience w Oczach szeroko zamkniętych Stanleya Kubricka). Nawet jeżeli wszystkie lustra i szyby zostaną

usunięte z planu, trzeba jeszcze zwrócić uwagę na sztućce - gdy w Matrixie Neo obserwuje łyżkę przed jej zgięciem, w jej odbiciu widzimy jednego z filmowców. W jednej ze scen w Cloud City z Imperium kontratakuje całą ekipę można zobaczyć w odbiciu na głowie robota C-3PO. Jeden z filmowców Gladiatora sprytnie wpasował się w rydwan - niestety, zdradziło go sportowe obuwie.

Twórcy często nie zwracają uwagi nie tylko na widocznych na planie operatorów, ale i na sprzęt niezbędny do stworzenia filmu, choć niekoniecznie pożądany na ekranie. Dotyczy to zwłaszcza przewodów i kabli (Hook, Dzień niepodległości, Mad max), świateł (Odyseja kosmiczna 2001, Dzień świstaka), mikrofonów (Traffic, Gliniarz w przedszkolu) i kamer (tu naszym faworytem jest autobus z

przyczepioną kamerą w filmie Speed3). Twórcy Mission: Impossible 2 pokazali w filmie nie tylko całą aparaturę potrzebną do wywoływania eksplozji, ale i dublerów Toma Cruise'a. Jednak i w tej kategorii Gladiator okazał się bezkonkurencyjny, a zdjęcie gaśnicy przymocowanej do powozu zrobiło furorę wśród miłośników filmowych wpadek.

Zadaniem kaskaderów jest zastępowanie aktorów w potencjalnie niebezpiecznych dla nich scenach, w sposób niezauważalny dla widza. W praktyce jednak z niezauważalnością bywa różnie - podczas walki w przetwórni kawioru w filmie Świat to za mało w jednej ze scen zamiast Pierce'a Brosnana wyraźnie widzimy twarz jego dublera. Zamiast Eddiego Murphy'ego, w Gliniarzu z Beverly Hills, dobrze zbudowany kaskader rzuca bandytę przez stół. Dublerzy zastępujący Kate Winslet i Leonardo DiCaprio w Titanicu pojawiają się na ekranie co najmniej kilka razy. Nie udało się ich też ukryć m.in. w Roninie, Terminatorze 2, Zabójczej broni i Szklanej pułapce (tu kaskadera zdradza brak tatuażu na ramieniu). W kilku filmach aktorzy spadają z dużej wysokości na widoczny na ekranie materac.