Historia mobilnych konsol Nintendo


Game Boy Pocket

Data wydania: 1996

Cena w momencie premiery: $49.99

Kolory obudowy dostępne w momencie premiery: 7

Historia mobilnych konsol Nintendo

Game Boy Pocket

Pierwszy wysiłek, jaki włożyło Nintendo w rewitalizację Game Boy'a datuje się na 1996 rok i pojawienie się na rynku Game Boy Pocket. Podczas, gdy ekran w dalszym ciągu pozostawał monochromatyczny, wyeliminowano rozmywanie się obrazu jak również powiększono nieco sam wyświetlacz. Zmieniono zatem wszelkie cechy protoplasty, które dały marce Game Boy opinię "grochówki" jeśli chodzi o wyświetlacz.

Sama obudowa została zmniejszona, co zaowocowało zmianą z cegłopodobnej w konsolę przenośną z prawdziwego zdarzenia. Łącznie ze zmianą rozmiaru, zmniejszono również zapotrzebowanie na prąd, dzięki czemu zamiast czterech baterii AA zastosowano dwie baterie AAA, co również przyczyniło się do zmniejszenia wagi urządzenia.

Jako część olbrzymiej kampanii reklamowej, konsolka została wydana w gamie różnych kolorów. Co ciekawe, wypuszczano również dodatkowe kolory, jako edycje limitowane, co parę miesięcy. Cena konsoli pozostawała niezmieniona aż do momentu ukazania się na rynku Game Boy Color kilka lat później.

Game Bot Light

Data wydania: 1998

Cena w momencie premiery: 6800 jenów - czyli około $52.00

Kolory obudowy dostępne w momencie premiery: 2

Historia mobilnych konsol Nintendo

Game Boy Light

Wypuszczony tylko i wyłącznie w Japonii, Game Boy Light jest interesującym przypadkiem. Wersja Light jest niezwykle podobna do wersji Pocket, jednakże funkcjonowała ona na dwóch bateriach AA, zamiast na AAA, które są generalnie nieco trudniej dostępne.

Nową cechą w tym modelu było zastosowanie podświetlenia w stylu indiglo, które rozświetlało ekran w ciemniejszych pomieszczeniach - cechy tej nie spotkamy w produktach Nintendo, aż do 2003 roku, gdy wypuszczono Game Boy Advance SP. Light dostępny był w dwóch kolorach - złotym i srebrnym - nie licząc promocyjnych edycji limitowanych wypuszczanych w ramach umów partnerskich z innymi firmami.

Game Boy Color

Data wydania: 1998

Cena w momencie premiery: $79.99

Kolory obudowy dostępne w momencie premiery: 6

Historia mobilnych konsol Nintendo

Game Boy Color

Game Boy Color był punktem zwrotnym w historii handheldów Nintendo, jako że była to pierwsza konsola przenośna tej firmy, w której wyświetlacz był kolorowy. Wygląd zewnętrzny bardzo zbliżony do Game Boy Pocket. Ciekawą funkcją była możliwość grania w gry z oryginalnego Game Boy'a z funkcją "podkolorowania". Mimo zdań krytyków, że jest to rodzaj "półśrodka", Game Boy Color odniósł spory sukces.

Tak jak w przypadku Game Boy Light, urządzenie działało na dwóch bateriach AA. W odróżnieniu jednak od wersji Light, nie wyposażono Game Boy'a Color w żadne podświetlenie. W momencie premiery dostępnych było kilka jasnych kolorów obudowy, kilka dodatkowych ukazało się również później. Część jako edycje limitowane, część w związku z różnymi partnerskimi układami firmy Nintendo z innymi. Game Boy Color zniknął z radaru w okolicach 2001 roku, gdy ukazał się Game Boy Advance.