Historia mobilnych konsol Nintendo


Game Boy Advance

Data wydania: 2001

Cena w momencie premiery: $99.95

Kolory obudowy dostępne w momencie premiery: 4

Historia mobilnych konsol Nintendo

Game Boy Advance

Game Boy Advance ukazał się na rynku przy akompaniamencie fanfar późnym latem 2001 roku. Imponujący wybór gier, pełna kompatybilność wstecz i niezwykle wygodny design natychmiast wygrały wysoką pozycje tej konsolki wśród fanów pragnących zobaczyć kolejny wielki krok Nintendo.

Sama konsola, miała jednak olbrzymią wadę, za którą sporo fanów wieszało na niej przysłowiowe psy. Otóż ekran był niezwykle refleksyjny, a brak podświetlenia wbudowanego w urządzenie również nie ułatwiało widzenia obrazu. Najlepiej sprzedającymi się akcesoriami tamtych czasów okazały się lampki oferowane przez firmy trzecie, jednak i wtedy sprzęt nie pozostawał bez wad - podłączenie lampki wiązało się z niezwykle szybkim opróżnieniem dwóch baterii AA.

Konsola weszła na rynek w czterech kolorach obudowy - Indigo, Glacier, Fuchsia oraz Polar White. Dodatkowo, tradycyjnie już, Nintendo wypuściło kilka kolorów w ramach limitowanych edycji oraz umów partnerskich. W 2002 roku kilkukrotnie obniżano cenę urządzenia o 10 dolarów.

Game Boy Player

Data wydania: 2003

Cena w momencie premiery: $49.99

Kolory obudowy dostępne w momencie premiery: 1

Historia mobilnych konsol Nintendo

Game Boy Player

Niektórzy utrzymują, że Game Boy Advance wskrzesił ducha Super NES, idąc dalej tym tropem Game Boy Player wskrzesił Super Game Boy'a. Player mieścił się pod spodem GameCube i pozwalał grać w jakiekolwiek gry z Game Boy'a na telewizorze. Była to naprawdę niezła alternatywa dla gier z GBA, w związku z ekranem Advance. Jednak jeśli Super Game Boy był nowinką, to Player już nie dostąpił tego zaszczytu i szybko został zapomniany.

Game Boy Advance SP

Data wydania: 2003

Cena w momencie premiery: $99.95

Kolory obudowy dostępne w momencie premiery: 2

Historia mobilnych konsol Nintendo

Game Boy Advance SP

Po pewnym czasie, gdy cena Game Boy Advance spadła do $70, Nintendo ogłosiło pierwsze duże "odgrzanie" GBA - Game Boy Advance SP. Był to model w dużo mniejszej obudowie, ponadto wyposażony w akumulator - aktualnie standard w konsolach przenośnych. Najważniejszym dodatkiem, stał się podświetlany ekran, czyli coś czego żądali wszyscy posiadacze poprzedniego modelu.

Game Boy Advance SP stało się standardową konfiguracją sprzętową aż do 2008 roku, gdy zakończono produkcje modelu GBA SP. Urządzenie było dostępne oryginalnie w dwóch kolorach - Platinium oraz Cobalt. Tradycyjnie już, co roku pojawiały się dwa, trzy modele limitowane o innych kolorach. Nintendo dokonało pewnej zmiany w okolicach 2006 roku, gdy nie ogłaszając tego wprowadziło delikatną zmianę w podświetleniu konsolki, przez co uzyskało system podobny do aktualnie wykorzystywanego w serii DS, również pozwalając na wybór natężenia podświetlenia.