Historia mobilnych konsol Nintendo

Z pewnością pamiętacie Game Boy Advance. Jest to jedna z wielu konsol przenośnych, które powstały dzięki Nintendo. Spójrzmy na historię przenośnych konsol tej firmy od Game Boy'a po Nintendo DS.


Wypuszczenie Game Boy Advance w 2001 roku było swoistym końcem pewnej ery dla Nintendo. Był to pierwszy prawdziwy następca oryginalnego Game Boya, którego Nintendo wypuściło w 1989 roku. Game Boy Advance nie przetrwał tak długo, jednak zdecydowanie zaznaczył się w dwudziestoletniej historii konsol przenośnych tej firmy.

Jako, że świętowaliśmy niedawno dziesięciolecie Game Boy Advance, jak również premierę Nintendo 3DS, przypomnijmy sobie historię przenośnych konsol japońskiego giganta. Zobaczmy jak stawiał on pierwsze kroki na rynku konsol przenośnych i jak firma, która została założona w 1889 roku, radzi sobie na tym trudnym rynku w dzisiejszych czasach.

Game Boy

Data wydania: 1989

Cena w momencie premiery: $89.99 (Tetris gratis)

Kolory obudowy dostępne w momencie premiery: 1

"Brzemienna w skutki" konsola przenośna Nintendo stała się sukcesem, którym mierzono wszystkie inne handheldy. Jest to również bezpośredni protoplasta linii DS. Game Boy odniósł natychmiastowy sukces zaraz po premierze w 1989 roku. Pierwszy z długiej serii, dość duży, z zamazanym ekranem handheld od Nintendo był produktem, który utrzymywał się na rynku bardzo długo. Prawie siedem lat zanim zmieniono cokolwiek w jego oprogramowaniu.

Oryginalnie sprzedawany z Tetrisem i tylko i wyłącznie w kolorze zgaszonej bieli. We wczesnych latach 90 poprzedniego wieku, Nintendo zaczęło sprzedawać Game Boy'a bez Tetrisa po obniżonej cenie. Po sześciu latach od premiery wprowadzono na rynek inne kolory - linia "Play it Loud" z 1995 roku wprowadziła na rynek całą gamę barw jak Deep Black czy Radiant Red. Wprowadzono wtedy również kolor, który był nowinką - obudowę przezroczystą.

Super Game Boy

Data wydania: 1994

Cena w momencie premiery: $59.99

Kolory obudowy dostępne w momencie premiery: 1

Historia mobilnych konsol Nintendo

Super Game Boy

Super Game Boy można odbierać, jako pierwsze odświeżenie osprzętu Game Boy'a. Super Game Boy umożliwiał granie w gry z Game Boy'a na telewizorze, za pomocą przystawki do Super Nintendo Entertainment System. Kontynuacją projektu był Super Game Boy 2, który wypuszczono w 1998 roku, i dodawał on możliwość podłączenia się drugiego gracza do wspólnej gry. Jednak fakt, że w 1998 roku SNES był już jakiś czas po okresie "wymierania", Super Game Boy 2 sprzedawał się tylko w Japonii.