Historię pojazdu sprawdzisz za darmo i bez żadnych wniosków w Sieci. To super? Nie aż tak...

W czerwcu uruchomione zostaną dwie e-usługi - Historia Pojazdu i Bezpieczny autobus.

Dzięki złożonemu właśnie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego podpisowi pod ustawą o zmianie ustawy "Prawo o ruchu drogowym" możliwe będzie uruchomienie dwóch przydatnych dla Polaków e-usług.

Historia Pojazdu

Dzięki tej e-usłudze każdy z nas przed zakupem używanego pojazdu (po podaniu numeru nadwozia VIN, daty pierwszej rejestracji oraz numeru rejestracyjnego pojazdu) będzie mógł sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów (gromadzącej dane o zarejestrowanych w Polsce pojazdach) online m.in.:

- daty rejestracji

- dane techniczne pojazdu

- czy pojazd ma ważne badanie techniczne i ubezpieczenie OC

- czy pojazd nie jest oznaczony w ewidencji jako kradziony

Bezpieczny autobus

Dzięki tej usłudze będziemy mogli sprawdzić, czy autokar, którym wysyłamy dzieci na kolonię ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC.

Kiedy?

Nowe e-usługi powinny być uruchomione w czerwcu.

Czegoś tutaj brak...

Poniżej film przygotowany na zlecenie MSW i przybliżający możliwości projektu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców 2.0, który zakończy się w 2016 roku, i którego pierwszym etapem będzie uruchomienie wspomnianych e-usług:

Patrząc na ten materiał można odnieść wrażenie, że w zasadzie będziemy mogli dokładnie prześwietlić historię kupowanego pojazdu. O ile faktycznie sprawdzimy, czy nie jest on oznaczony w ewidencji jako kradziony, o tyle jednak wygląda mi na to, że nie będziemy mogli poznać innego równie istotnego elementu, czyli jego historii wypadkowej, a przede wszystkim "stłuczkowej" (niestety zgodnie z prawem nazwać bezwypadkowym możemy nawet takie auto, które zostało rozerwane na pół):

Podsumowując, działania MSW idą w dobrym kierunku. Niestety patrząc na to co zaoferuje nowa e-usługa "Historia Pojazdu" oprócz informacji o tym, czy pojazd nie jest kradziony, nic szczególnego bym się nie dowiedział. Oznacza to więc, że w najbliższych latach samochodowi oszuści w dalszym ciągu będą mogli nas nabijać w butelkę, chociaż, co warto przypomnieć, trudniej będzie im cofać liczniki, ponieważ od początku tego roku podczas każdego przeglądu diagności ze stacji kontroli pojazdów spisują przebieg auta.

Na koniec warto jeszcze raz wyraźnie zaznaczyć, że CEPiK służy do prowadzenia dwóch rejestrów: centralnej ewidencji pojazdów, gromadzącej dane o zarejestrowanych w Polsce pojazdach i ich właścicielach lub posiadaczach oraz centralnej ewidencji kierowców, zawierającej dane o osobach posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Oznacza to więc, że cały ten system nie pomoże przy autach sprowadzanych.