Hiszpania przechodzi na VoIP

Od jesieni Société Européenne de Communication przy współpracy z Cisco Systems zamierza oferować usługi VoIP.

Do korzystania z nowych usług nie będzie potrzebny specjalny aparat telefoniczny. Sygnał przesyłany z tradycyjnych telefonów, gdy trafi do centrali operatora, będzie kodowany w postaci pakietów IP i dalej przesłany przez sieć. Przed dostarczeniem do rozmówcy pakiety zostaną zamienione na postać analogową i w tej formie dotrą do odbiorcy.

Do przesyłania danych pomiędzy zainstalowanymi w centralach operatora routerami ma być wykorzystane istniejące okablowanie telekomunikacyjne, należące do Tele2, jednego z członków grupy SEC.

Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że operator ponosi mniejsze koszty utrzymywania połączenia. Przy tradycyjnych rozwiązaniach każda rozmowa, bez względu na to, czy ktoś się "odzywa" (czy przesyłany jest dźwięk), zajmowane jest stałe pasmo transmisyjne. Korzystając z technologii VoIP operator ponosi jedynie koszty transmisji faktycznych danych, jednocześnie zwiększając maksymalną liczbę rozmów, jakie mogą być obsługiwane przy użyciu pojedynczego łącza. SEC zapowiada, że nowa technologia w najbliższej przyszłości zostanie wprowadzona także w 8 innych krajach.

Jak twierdzi prezes SEC Anders Björkman, przejście na to rozwiązanie jest nie tylko opłacalne ze względu na zmniejszenie kosztów rozmów telefonicznych, ale także świadczy o dobrym przygotowaniu firmy do oferowania w przyszłości różnych usług transmisji "szerokopasmowych".


Zobacz również