Hiszpański robal

Symantec ostrzega internautów przed nowym, groźnym robakiem pocztowym - Enegg. "Insekt" rozprzestrzenia się w postaci załącznika do e-maila napisanego w j. hiszpańskim. Po zainfekowaniu komputera kasuje foldery programów zabezpieczających.

Załącznik taki będzie miał stałą nazwę - Cynthia.exe. Po jego uruchomieniu robak stworzy i natychmiast otworzy plik tekstowy z tekstem w języku hiszpańskim (rozpoczynającym się od słów Cynthia siempre seras el amor de mi vida...). Później skopiuje się na dysk i zmodyfikuje Rejestr tak, by kopia robaka uruchamiana była przy każdym starcie systemu Windows.

Później Enegg próbuje skasować foldery, w których zainstalowane będą różne programy zabezpieczające - m.in. AntiViral Toolkit Pro, Norton AntiVirus, Panda Antivirus, PC-cillin czy ZoneAlarm.

Ostatnim etapem działania robaka jest wysłanie swoich kopii do wszystkich adresatów znalezionych w książce adresowej systemu Windows.

Aby usunąć Enegg, należy zaopatrzyć się w najnowsze uaktualnienia do programów antywirusowych i przeprowadzić kompleksowe skanowanie systemu. Jeśli aplikacja wykryje kopie robaka, należy je skasować.