Hit czy klapa? Zdecyduje komputer!

Prof. Ramesh Sharda z Uniwersytetu stanu Oklahoma stworzył oprogramowanie, które potrafi określić, czy dany film stanie się kasowym hitem czy też odniesie spektakularną porażkę - informuje agencja Reutera. Pełne wyniki prac naukowca zostaną opublikowane w następnym numerze periodyku "Expert Systems With Applications".

"Zadaniem stworzonego przez mój zespół oprogramowania jest prognozowanie czy dany film odniesie sukces. Co ważne, przygotowanie takiej prognozy możliwe będzie jeszcze przed jego nakręceniem" - powiedział Sharda dziennikarzom.

Każdy film (lub projekt filmu) oceniany jest na podstawie siedmiu kryteriów: kategorii wiekowej, konkurencji (program sprawdza, czy w tym samym czasie nie pojawią się w kinach filmy o podobnej tematyce), obsady, gatunku, efektów specjalnych, liczby kin, w których zadebiutuje dzieło oraz tego, czy jest to sequel czy samodzielny film.

Opracowany przez naukowców system do prognozowania powodzenia filmów wykorzystuje sieci neuronowe - wynik analizy przyporządkowuje oceniany film do jednej z dziewięciu kategorii: od "klapy" (czyli filmu, który zarobi w kinach mniej niż milion USD) do "kasowego hitu" (wpływy przekraczające 200 mln USD).

Testy przeprowadzane do tej pory na filmach już wyświetlanych w kinach wykazały, że w 37% przypadków system prawidłowo przewidział wyniki finansowe filmu, zaś w 38% przypadków prognoza minimalnie rozmijała się z rzeczywistymi zarobkami.