Hitachi: 250 GB dla notebooków

Koncern Hitachi Global Storage Technologies zapowiedział, że w ciągu najbliższego roku wprowadzi do swojej oferty 2,5-calowy dysk twardy o pojemności 250 GB. Najpojemniejszy dostępny w tej chwili dysk twardy przeznaczony do montażu w notebookach może zmagazynować do 160 GB danych.

Przedstawiciele Hitachi deklarują, że w pierwszej połowie 2007 r. w ofercie firmy pojawi się dysk o pojemności 200 GB, pracujący z prędkością 7200 rpm. Wkrótce później dostępny ma być również HDD o pojemności 250 GB - aczkolwiek będzie on wolniejszy (5400 rpm).

Zwiększona pojemność nie będzie jedyną zaletą nowych dysków - wszystkie nowe HDD mają być również wyposażone w układy pamięci flash. Będą one pełniły funkcję bufora, w którym przechowywane będą wykorzystywane w danej chwili dane - dzięki takiemu rozwiązaniu dane na talerzach dysku będą zapisywane rzadziej (tylko co pewien czas, gdy dane z bufora będą przenoszone na dysk), co pozwoli na zredukowanie poboru energii.

Wszystkie nowe dyski mają także obsługiwać technologię zapisu prostopadłego, a także oferować sprzętowe szyfrowanie danych. Cen nowych HDD oraz dokładnych terminów wprowadzenia ich na rynek na razie nie podano.