Hitachi 28LD5200

Doskonale wyposażony telewizor, stworzony z myślą o wyświetlaniu obrazu wysokiej rozdzielczości.

Doskonale wyposażony telewizor, stworzony z myślą o wyświetlaniu obrazu wysokiej rozdzielczości.

Hitachi jest jednym z nielicznych światowych producentów, który wykonuje samodzielnie panele plazmowe i matryce LCD. Testowana w zeszłym roku w naszej redakcji (nr 10/2004) plazma Hitachi, choć wypadła dobrze, nie zachwycała pod względem wzornictwa. Stylistyka była surowa i jak na produkt konsumencki, zbyt mocno przypominała panele profesjonalne. Pod tym względem telewizor LCD Hitachi 28LD5200 mile nas zaskoczył. Jest zdecydowanie ładniejszy od testowanego wcześniej modelu plazmowego TV. Nie wymaga także samodzielnego składania odbiornika z dostarczonych elementów. Jedyną czynnością podczas instalacji odbiornika jest podpięcie do panelu gniazd odpowiednich kabli oraz połączenie głośników kablami (dołączone w komplecie) z gniazdami głośnikowymi. Kolumny standardowo zamontowane przy ekranie można w prosty sposób od telewizora odłączyć i np. oddzielnie zawiesić na ścianie. Podstawa ekranu pozwala na daleko idącą regulację jego położenia. Telewizor można w dużym zakresie przekręcać na boki oraz pochylać i w przód, i w tył. Panel ma niewielką głębokość, tak więc nie będzie problemów z zawieszeniem go na ścianie. Warto jednak pamiętać, że tylny element telewizora wymaga przestrzeni pozwalającej na odprowadzanie wytwarzanego przez ekran ciepła. To uwaga dla instalatorów, którzy bardzo często wbudowują ekran tak, aby przylegał do ściany.

Hitachi 28LD5200
Tuner telewizyjny, podobnie jak wszystkie gniazda przyłączeniowe, zintegrowano z obudową telewizora - najpopularniejsze rozwiązanie, choć nie najlepsze w przypadku, gdy telewizor miałby zawisnąć na ścianie lub miał być umieszczony w eksponowanym miejscu. Lepszy by był samodzielny ekran i zewnętrzny moduł z tunerem i gniazdami, który łączy się z wyświetlaczem jednym kablem. Unika się wtedy problemu plątaniny kabli za ekranem, a moduł tunera można nawet ukryć w przeszklonej szafce przepuszczającej promienie podczerwone pilota. Gniazda w modelu Hitachi są jego mocną stroną. Zestaw jest pełny, a dla wielu użytkowników nawet nadmiarowy. Sygnał wideo można doprowadzić gniazdami: cyfrowym DVI-D, komputerowym VGA, dwoma komponentowymi, Euroscart oraz tradycyjnymi złączami kompozytowymi czy S-Video. Takiego wyposażenia nie powstydziłby się niejeden o wiele droższy model konkurencji. Wystarczy wspomnieć testowany w naszej redakcji (nr 1/2005) 32-calowy LCD Sony, który nie ma gniazd cyfrowych w ogóle! Panel Hitachi może prezentować obraz w maksymalnej rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Trzeba przyznać, że dopiero z sygnałem w takiej rozdzielczości (doprowadziliśmy go z komputera) ekrany tego typu pokazują pełnię swoich możliwości.

Hitachi 28LD5200

Pilot wygodny w obsłudze i ergonomiczny, lecz brakuje podświetlenia klawiszy.

Stworzono je bowiem specjalnie do pracy z sygnałem wysokiej rozdzielczości. Oglądanie na takim telewizorze naszej telewizji analogowej nieco rozczarowuje. Ostrość jest dobra, lecz nie zachwycająca, a detaliczność obrazu daleka od tej, jaką znamy z dobrych telewizorów kineskopowych. Sytuacja zmienia się diametralnie po podłączeniu dobrego odtwarzacza DVD. Hitachi współpracowało w naszych testach także z rewelacyjnym odtwarzaczem DVD Denona DVD-3910, które wyprowadza sygnał wideo drogą cyfrową i może przekształcić tradycyjny materiał wideo składający się z 576 linii (PAL) do postaci 720p (720 linii poziomych bez przeplotu) lub 1080i (1080 linii z przeplotem). Wtedy jakość obrazu na telewizorze Hitachi jest bardzo dobra. Jeszcze lepszej jakości obraz uzyskaliśmy po podłączeniu telewizora do komputera i uruchomieniu filmu wideo nagranego w standardzie WMV-HD (Windows Media Video High Definition). Urządzenie Hitachi prezentowało kolory w sposób doskonały - znakomicie nasycone i jednocześnie żywe, ale nie przejaskrawione. Detaliczność obrazu po prostu rewelacyjna. Także głębia czerni prezentuje się wyśmienicie, zdecydowanie lepiej niż w przypadku oglądania standardowego obrazu telewizyjnego. Obraz jest wyświetlany pod kontrolą zestawu nowoczesnych procesorów cyfrowych. Najważniejsze z nich to I2, który dynamicznie reguluje kontrast obrazu, redukuje szumy oraz zarządza kolorem. Szerokość kątów widzenia jest pełna. Nawet patrząc na ekran pod ekstremalnie szerokim kątem sięgającym 170°, nie widać spadku wyrazistości obrazu czy zmian barw. Na koniec warto wspomnieć o dźwięku z wbudowanych kolumn. Jest on zadziwiająco dobry, a bas tak głęboki, że aż trudno uwierzyć, iż generują go płaskie, płytkie kolumienki.

Informacje

Typ telewizor LCD 28'' (16:9)

Cena 14 999 zł

Dystrybutor The Hi-Endhttp://www.hiend.pl

Wymiary 85,4 x 51,7 x 8,5 cm

Waga 21,9 kg

Funkcje tryby dźwięku przestrzennego, teletekst z pamięcią 100 stron, PIP, wyświetlanie podglądu z 2 do 12 programów, stopklatka, progresywne skanowanie, cyfrowy filtr grzebieniowy, wzmacnianie czerni, kilka trybów proporcji obrazu, CTI, LTI, cyfrowa redukcja szumów i objawów kompresji, układ I2, DCC (dynamiczna kontrola kontrastu)

Złącza wejście DVI, VGA i zasilania, wyjście na kolumny stereofoniczne (wzmacniacz 2 x 12 W), antenowe, S-Video, Euroscart, 4 kompozytowe, 6 audio, PC Control, 2 komponentowe

Główni rywale

Sony KLV-26HG2 9100 zł

Telewizor LCD z zaawansowanym systemem poprawy jakości obrazu Wega Engine. Elegancka metalowa obudowa. Obraz dobry, lecz nie pozbawiony pewnych wad.

Koda KTV-3016 7999 zł

Dobra jakość obrazu telewizyjnego i z DVD. Głęboka czerń, krótki czas reakcji matrycy. Niewielkie przejaskrawienie barw oraz niedoskonałe przejścia tonalne.

Dlaczego

Bardzo atrakcyjna stylistyka. Wysokiej jakości obraz. Pełen zestaw gniazd i doskonały, jak na telewizor, dźwięk.