Hitachi Microdrive: 1 cal - 6 GB miejsca

Do sprzedaży wchodzi właśnie najnowsza wersja miniaturowego dysku twardego Microdrive firmy Hitachi. 1-calowy dysk mieści 6 GB danych - czyli o 50% więcej niż w najwięszych dostępnych do tej pory produktach koncernu.

Wymiary dysku to 42,8 x 36,4 x 5,0 mm, a waga - 16 g. Jak informuje producent, zwiększona pojemność pozwoli na przechowanie na dysku nawet do 3 tys. utworów muzycznych (w zależności od metody kompresji). Na uwagę zasługuje także cena - Microdrive 6 GB ma kosztować 299 USD, czyli o 40 % taniej, niż inne urządzenia tego typu, jakie Hitachi wprowadzało na rynek w przeszłości. Microdrive 4 GB także będzie można nabyć po niższej cenie - 199 USD.

Zwiększenie pojemności Microdrive'ów było możliwe dzięki technologii wydajniejszego 'upakowania' danych na powierzchni dysku. W wersjach 4 GB gęstość zapisu danych wynosiła 56,5 gigabita na cal kwadratowy, w modelach o pojemności 6 GB zwiększono ją do 78 gigabitów.

Głównymi konkurentami Hitachi na rynku dysków o małych rozmiarach są m.in. firmy Seagate, Cornice i GS Magicstor (kolejne koncerny, wśród nich Fujitsu, planują wejście do wyścigu po klientów). Najbardziej dochodowe wydaje się dla tych przedsiębiorstw wykorzystanie rosnącej koniunktury na przenośne odtwarzacze muzyczne. W perspektywie Hitachi znajduje się także produkcja Microdrive'ów dla telefonów komórkowych.

W drugiej połowie 2005 r. Hitachi planuje premierę miniaturowego dysku o jeszcze większej pojemności, 8-10 GB. Jak informują przedstawiciele koncernu, urządzenie to ma być wyposażone w interfejs ZIF (zero insertion force) zamiast interfejsu Compact Flash, co wpłynie na dalsze zmniejszenie rozmiarów Microdrive'a.


Zobacz również