Hitachi opracowało tani i energooszczędny 4,5-calowy wyświetlacz 720p

Firma Hitachi zaprezentowała 4,5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 720p, który został wykonany w technologii pozwalającej na obniżenie kosztów jego produkcji. Co więcej, powinien on również pozytywnie wpłynąć na czas pracy smartfonów na baterii.

Nowy wyświetlacz IPS firmy Hitachi oferuje przekątną wynoszącą 4,5 cala i rozdzielczość 1280 x 720 pikseli oraz oczywiście przeznaczony jest na rynek smartfonów. W porównaniu do wykorzystywanego przez Apple wyświetlacza Retina cechuje się większą gęstością wynoszącą 329 ppi.

Co równie ważne, a być może najważniejsze, nowy wyświetlacz w przeciwieństwie do większości LCD korzystających z technologii low-temperature polysilicon (LTPS), zbudowany został w oparciu o nową technologię bazującą na organicznym krzemie. Dzięki temu firmie Hitachi udało się zmniejszyć koszty produkcji, co pozytywnie powinno wpłynąć na cenę przyszłych smartfonów dysponujących nowym ekranem.

Chociaż większość wyświetlaczy IPS cechuje się szerokimi kątami widzenia sięgającymi 178 stopni, nowość Hitachi oferuje możliwość oglądania obrazu pod maksymalnym kątem 160 stopni (zarówno w pionie jak i poziomie). Ponadto zapewnia skalę barw obejmującą 70% standardu NTSC oraz współczynnik kontrastu i jasność na poziomie (odpowiednio) 1100:1 i 500 cd/m2.

Warto też dodać, że firma Hitachi poczyniła również pewne zmiany mogące korzystnie wpłynąć na jeden z najważniejszych, ale wciąż "kulejących" parametrów dzisiejszych smartfonów, czyli czas pracy na baterii. Nowy wyświetlacz potrzebować ma bowiem do pracy słabszego podświetlenia.

Chociaż o nowym wyświetlaczu słychać już było w lutym tego roku, dopiero dzisiaj firma Hitachi poinformowała o szczęśliwym zakończeniu prac nad jego skonstruowaniem. Niestety obecnie nie wiadomo kiedy na rynku pojawią się pierwsze smartfony z niego korzystające.