Hitachi planuje kamery z Blu-ray

Przedstawiciele koncernu Hitachi poinformowali, iż firma ta pracuje nad cyfrową kamerą wideo, które będzie rejestrowany obraz zapisywała na nośnikach Blu-ray. Urządzenie takie ma pojawić się w ofercie Hitachi najpóźniej za dwa lata.

Z informacji dostarczonych przez przedstawicieli firmy wynika, że w kamerze wykorzystywane będą 8-centymetrowe nagrywalne nośniki BD (Blu-ray Disc). Takich płyt nie ma jeszcze na rynku - jednak firmy rozwijające format Blu-ray opracowują już ich specyfikację. Nie wiadomo na razie, jaka będzie pojemność takich krążków - rzecznik Hitachi sądzi jednak, że na płycie da się zmagazynować ponad godzinę materiał wideo w rozdzielczości HD.

Firma poinformowała również przy okazji, iż, wbrew spekulacjom prasowym, nie zamierza w najbliższym czasie wprowadzać do swojej oferty stacjonarnej nagrywarki Blu-ray. Zdaniem jej przedstawicieli, urządzenia takie są w tej chwili poza zasięgiem większości konsumentów - z powodu horrendalnych cen podzespołów. Hitachi zamierza poczekać z zaprezentowaniem własnej nagrywarki Blu-ray do czasu, gdy koszty wyprodukowania takiego urządzenia obniżą się do rozsądnego poziomu.