Hitachi - powiększanie małych dysków

Koncern Hitachi zapowiada, że do końca roku uda mu się co najmniej podwoić pojemność oferowanych przez firmę jednocalowych dysków twardych Microdrive. Szczegóły przedsięwzięcia zostaną zaprezentowane na targach CES.

W tej chwili najbardziej pojemny mini-dysk Hitachi może zmagazynować do 4 GB danych - nowe dyski, które mają pojawić się pod koniec roku, będą oferować pomiędzy 8 a 10 GB pojemności.

Microdrive Hitachi

Microdrive Hitachi

Co więcej - nowe dyski będą nie tylko bardziej pojemne, ale również mniejsze od sprzedawanych w tej chwili modeli - o ok. 20% (między innymi dzięki zastosowaniu interfejsu ZIF - zero insertion force - zamiast CF).

Hitachi zamierza również zaprezentować nową wersję dysków 1,8-calowych. Urządzenia te również wyposażone będą w złącze ZIF i ważyć będą ok. 50 g. Dysk z jednym talerzem oferować będzie pojemność 30 lub 40 GB, zaś z dwoma - 60 lub 80 GB.

Cen nowych dysków, przeznaczonych przede wszystkim do montażu w urządzeniach przenośnych - odtwarzaczach audio, telefonach komórkowych czy handheldach - na razie nie podano.

Firma zapowiedziała również przy okazji premierę 3,5-calowego dysku twardego o pojemności 500 GB - urządzenie ma trafić na rynek w pierwszym kwartale br.


Zobacz również