Hitachi prezentuje czterowarstwowe płyty Blu-ray

Koncern Hitachi pokazał na targach Consumer Electronics Show 2007 w Las Vegas czterowarstwowe płyty Blu-ray o pojemności 100 GB. Co ważne, firma pokazała nie tyko same krążki, ale także napęd, który bez problemów odczytywał zapisane na nich dane.

O stworzeniu wielowarstwowych płyt Blu-ray już wcześniej informowały inne firmy (m.in. TDK), odbywały się już także pokazy odczytu takich płyt - jednak do tej pory niezbędne do tego było wykorzystanie specjalnie modyfikowanych czytników Blu-ray.

Przedstawiciele Hitachi wykorzystali podczas swojego pokazu minimalnie zmodyfikowany standardowy czytnik Blu-ray - stworzony na podstawie zaprezentowanego w lipcu modelu GBW-H10N wyprodukowanego przez konsorcjum Hitachi-LG Data Storage (drobnych korekt dokonano głównie w oprogramowaniu urządzenia). Zmiany wprowadzono przede wszystkim po to, by napęd potrafił określić, z której warstwy ma w danym momencie odczytywać dane.

Rzecznik Hitachi nie był w stanie powiedzieć, kiedy czterowarstwowe nośniki pojawią się na rynku - poinformował jednak, że płyty takie mogą zostać wykorzystane np. do przechowywania materiałów wideo wysokiej rozdzielczości (na płycie o pojemności 100 GB możliwe będzie zapisanie ok. 3,5 godzin materiału wideo charakteryzującego się średnią szybkością transmisji bitów na poziomie 64 Mpbs.


Zobacz również