Hitachi zapowiada terabajtowy dysk

Koncern Hitachi Global Storage Technologies obiecuje, że przed końcem bieżącego roku zaprezentuje pierwszy w historii 1-terabajtowy dysk twardy. Obietnica nie padła wprost, ale Bill Healy, wiceprezes ds. strategii produktu i marketingu HGST powiedział, że "dyski twarde o pojemności 1 terabajta czyli 1000 gigabajtów zostaną prawdopodobnie pokazane w bieżącym roku".

Obecnie Hitachi i Western Digital oferują 500-gigabajtowe dyski twarde, podczas gdy Seagate ma w swojej ofercie urządzenie o pojemności 750 GB.

Zarówno Hitachi jak i Seagate intensywnie wdrażają technologię zapisu prostopadłego, która pozwala na zwiększenie gęstości zapisu. To właśnie w tej technologii powstał 750-gigabajtowy dysk. Co prawda popyt na podobne urządzenia nie jest duży, jednak Seagate, jako największy na świecie producent HDD, może sobie pozwolić na odrobinę "szaleństwa".

Z kolei Hitachi, wprowadzając na rynek dysk o pojemności 1 TB może konkurować z drugim na świecie producentem - WD - udowadniając, że jest w stanie wyprodukować bardziej zaawansowane urządzenia. Western Digital planuje bowiem najprawdopodobniej sprzedaż 640-gigabajtowego dysku.