Hity i buble. 13 płyt DVD na pierwszy ogień


Complete National Geographic

DVD-ROM Edition Mindscape

Cena: 169,95 USD

Fascynującym, choć drogim (169,95 USD) wydawnictwem jest "Complete National Geographic DVD-ROM Edition". Na 4 płytach DVD-ROM umieszczono artykuły, mapy i okładki wszystkich magazynów National Geographic, jakie ukazały się od 1888 do 1997 r. przez 109 lat istnienia wydawnictwa. Liczby są imponujące - ponad 9300 artykułów, 180 tys. wysokiej jakości zdjęć i ilustracji, uzupełnionych o filmy wideo i pokazy slajdów stanowią prawdziwą kopalnię informacji.

Body Works 6.0 DVD-ROM

The Learning Company

Cena: 56,95 USD

Ciekawą pozycją jest "Body Works 6.0 DVD-ROM" - multimedialny atlas anatomiczny. Pojemność dysku DVD umożliwiła umieszczenie na płycie ponad 30 w pełni trójwymiarowych, obracalnych modeli, dzięki którym można poznać każdy z interesujących nas elementów budowy i funkcjonowania ludzkiego ciała. Nowy nośnik pozwolił na uzupełnienie ponad 400 tys. słów informacyjnego tekstu o wykłady dr. BodyWorksa, będącego przewodnikiem i osobistym instruktorem anatomii. Multimedialne lekcje, 1400 nagranych dźwiękowo słów pozwalających na zapoznanie się z pra widłową wymową terminów medycznych i duża liczba zdjęć wysokiej rozdzielczości świadczą o dobrym wykorzystaniu ogromnej pojemności płyty.

EARTHA Global Explorer DVD

DeLorme

Cena: 49,95 USD

Warto zwrócić uwagę na "EARTHA Global Explorer DVD". Na dys- ku umieszczono szczegółowe, wysokiej jakości trójwymiarowe mapy całego świata, powstałe z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych. Możemy je dowolnie obracać, powiększać i oddalać dzięki 8-stopniowej funkcji Zoom, a nawet planować trójwymiarowe loty nad interesującą nas częścią globu. Floyd, animowany ptak - przewodnik po dysku, przeczyta informacje o ciekawych miejscach, które w danym momencie odwiedzamy. Można zaplanować podróż według istniejących szlaków kolejowych, powietrznych i drogowych, a program wyliczy najdogodniejszą trasę.

Clinton DVD

NetFlix.com

Cena: 0,2 USD

Niewątpliwą ciekawos-tką jest wydanie na płycie DVD pełnego zapisu zeznań prezydenta USA Billa Clintona przed Grand Jury w związku ze sprawą Moniki Lewinsky. Już w kilka dni po transmitowanym przez wszystkie ważniejsze amerykańskie stacje telewizyjne wystąpieniu prezydenta, każdy Amerykanin mógł za jedyne 2 centy nabyć tylko dla siebie kopię zeznań. Płytę trudno uznać za ozdobę półki kinomana, liczy się jednak coś innego - dysk jest doskonałym przykładem na to, jak DVD umożliwia udostępnienie długiego i kompleksowego wydarzenia w sposób niemożliwy do przekazania za pomocą kasety wideo czy nawet Internetu. "Clinton DVD" to pierwsze historyczne wydarzenie zapisane na dysku DVD, pierwsze utrwalenie ponad 4 godzin filmu na jednym nośniku i pierwsza płyta sprzedawana wyłącznie przez Internet.

Encyclopaedia Britannica

DVD-ROM

Britannica

Cena: 129,95 USD

Potężnym źródłem danych jest "Encyclopaedia Britannica DVD-ROM". Dysk zawiera ponad 3 godziny nagrań wideo, 8 tys. kolorowych zdjęć, 1250 map, 73 tys. zindeksowanych artykułów z 1,4 mln wewnętrznych odnośników oraz 33 tys. związanych z poszczególnymi hasłami odsyłaczy internetowych i wiele innych informacji. Tak duża ilość danych nigdy nie mogłaby zostać umieszczona na płycie CD-ROM. Dopiero nośnik DVD umożliwił stworzenie kompletnej, multimedialnej encyklopedii.

Encyklopedia multimedialna PWN (edycja 1999)

Wydawnictwo PWN

Cena: 240 zł

Stosunkowo blado w tym porównaniu wypada rodzima "Encyklopedia multimedialna PWN (edycja 1999)". W pudełku (bardzo pomysłowym i ładnym zresztą) znajdziemy 2 płyty CD i DVD "w prezencie" Jest to interesujące podejście do wydawania produktów na naszym jeszcze raczkującym rynku DVD. Zamiast specjalnej wersji DVD, którą zapewne kupiłoby obecnie zaledwie kilkaset osób, płytkę DVD "dorzucono" każdemu gratis, aby zachęcała do zakupu czytnika DVD. Niestety, dla tej jednej płytki nie warto kupować DVD-ROM-u. Różnice między wersją CD a DVD są niewielkie - ograniczają się jedynie do zauważalnie lepszej jakości dźwięku. Ponadto ilustracje i wykłady animowane, animowane sekwencje map historycznych oraz animacje planów bitew na płycie DVD zostały rozbudowane do rozmiarów wielkoformatowych.

BestFilm na cenzurowanym

Specjalistą od przenoszenia na DVD filmów polskich staje się firma BestFilm. Już teraz możemy w zaciszu domowym obejrzeć takie tytuły, jak "Trzy kolory - Niebieski" , "Trzy kolory - Biały" , "Trzy kolory - Czerwony" , "Kochaj i rób co chcesz" oraz "Sztos". Do obrazu i dźwięku nie można mieć większych zastrzeżeń, jednak osoby rozpieszczone przez innych dystrybutorów dużą liczbą interesujących dodatków mogą poczuć się rozczarowane - o ciekawie zaprojektowanym, polskim menu, informacjach o aktorach i produkcji czy dodatkowych atrakcjach możemy tylko pomarzyć. Obecnie najbardziej oczekiwaną płytą staje się przygotowywany do wydania na DVD kultowy film "Rejs", z nie publikowanymi do tej pory fragmentami. W planach Best Filmu znajduje się także "Podwójne życie Weroniki". Nieoficjalnie wiadomo, że Best Film rozważa wydanie na DVD "Piłkarskiego pokera" i "Misia". W kolejce są już inne tytuły, nie możemy więc spodziewać się tych filmów w najbliższym czasie.

Liczba haseł w "Encyklopedii multimedialnej PWN '99" przekroczyła 100 tys., na dysku znajduje się około 5 tys. ilustracji, 800 map i 3 godziny nagrań dźwiękowych. Nowe elementy multimedialne w edycji 1999 obejmują wymowę 7 nowych języków (czeski, słowacki, litewski, łotewski, estoński, rumuński, norweski), rozszerzenia do 6 innych języków (angielski, amerykański, niemiecki, austriacki, francuski, hiszpański) oraz nowe drzewa genealogiczne 6 dynastii polskich i europejskich. Mimo to możliwości nośnika DVD nie zostały przez Wydawnictwo PWN najlepiej wykorzystanie, a sama forma sprzedaży "DVD gratis" świadczy o tym, iż technologia ta została potraktowana raczej jako dobry chwyt marketingowy niż potencjalne źródło łatwo przyswajalnej wiedzy o świecie.