Hity i buble. 13 płyt DVD na pierwszy ogień


LANGMaster Collin's

COBUILD Student's Dictionary

DD Komputery

Cena: 199 zł

Nieco lepiej mo- żliwości DVD wykorzystuje "LANGMaster Collin's COBUILD Student's Dictionary" - pierwszy w Polsce i na świecie interaktywny multimedialny słownik na DVD-ROM. Pojemność dysku umożliwiła umieszczenie na płycie 4,7 GB wysokiej jakości danych dźwiękowych, czyli 283 tys. nagranych słów (ponad 50 godzin mowy). Wszystkie hasła wraz z formami gramatycznymi i przykładami zostały nagrane przez rodowitych lektorów języka angielskiego. Ten DVD-ROM różni się całkowicie od innych produktów wykonanych w technologii DVD, ponieważ cała jego pojemność jest wykorzystana przez tekst i dane dźwiękowe, a nie przez pamięciożerne obrazki i animacje.

Jaja wielkanocne

Producenci filmów czasem umieszczają na płytach ukryte atrakcje, nie uwzględnione w opisach tzw. easter eggs. Niektóre z nich mogą dostarczyć dodatkowej zabawy.

Austin Powers - w informacjach o aktorach i produkcji jest kilka ukrytych filmików, np. o Mimi Rogers wybierz "Star Highlight", a zobaczysz reklamówkę filmu "Lost in Space".

Jaś Fasola - kliknij w menu na "Angle", a tło zmieni się w animowany teledysk złożony z fragmentów filmu.

Zostawić Las Vegas - w menu wciśnij na pilocie strzałkę w prawo: podświetli się jedna z kart do gry. Wciśnij "Enter", a zobaczysz listę z informacjami o sławnych aktorkach, grających prostytutki.

Marsjanie atakują - w menu "Soundtrack" możesz wybrać "Martian Audio Track". Usłyszysz kilka dialogów w dziwnym, marsjańskim języku.

The Peacemaker - w informacjach o aktorach, przesuwając kursor i podświetlając małe zdjęcia aktorów, wciśnij Enter. Usłyszysz nagrane z nimi miniwywiady.

Tak pomyślana konstrukcja pakietu powoduje, że nie wymaga on żadnych dodatkowych urządzeń - kart MPEG-1 lub 2. Na płycie, oprócz słownika języka angielskiego, znajdują się obszerne fragmenty 6 spośród 12 kursów języka angielskiego serii LANGMaster Readers. Lektury z tej serii umieszczono na 12 płytach CD-ROM (po 4 na każdy poziom), które kupuje się oddzielnie. Można mieć nadzieję, że w przyszłości wszystkie elementy znajdą się na jednej płycie DVD. Wydaniu słownika w Polsce towarzyszył pewien nieprzyjemny zgrzyt. Gdy podczas katowickich targów Softarg radomska firma DD Komputery zgłosiła "COBUILD Dictionary" do konkursu, członkowie komisji zakwestionowali "polskość" multimedialnego słownika LANGMaster. Tymczasem, zaledwie kilka miesięcy później, podczas jesiennej edycji amerykańskiego Comdexu - największych na świecie targów komputerowych - słownik na DVD otrzymał jedną z 40 nominacji do prestiżowej nagrody Best of Comdex.

Multimedialna Prezentacja Najnowszych Technologii Takt

Ostatnią polską płytą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest "Multimedialna Prezentacja Najno-wszych Technologii" firmy Takt. Z kilku powodów jest to dysk nietypowy. Po pierwsze, nie jest to film, a rodzaj reklamówki - prezentacji możliwości firmy Takt, która jest jednym z największych w Polsce producentów płyt kompaktowych i kaset magnetofonowych. Dysku nie można nigdzie kupić, a jego nakład jest stosunkowo niewielki. Mimo to warto go szerzej zaprezentować ze względu na nowatorstwo tego typu publikacji na rynku DVD. Płyta zawiera prezentacje produkcji płyt, kaset i poligrafii w formie krótkich filmów, które są dostępne z poziomu menu, zawierającego również informacje o firmie i oferowanych przez nią usługach. Wiadomości te są zbliżone w swej formie i treści do tego, co można znaleźć na firmowej stronie WWW. Na krążku znajdują się również 24 teledyski różnych wykonawców - zarówno polskich, jak i zachodnich - udostępnione przez firmę PolyGram Polska. Techniczna strona tego przedsięwzięcia nie jest, niestety, zadowalająca. Menu z prezentacją zrobione jest ładnie, jednak materiał wideo nie prezentuje najwyższej jakości, spore zastrzeżenia budzi ostrość obrazu. Jak na dysk demonstracyjny, jest na nim również za mało materiałów, które prezentowałyby możliwości nowego medium np. obraz panoramiczny czy dźwięk w jednym z cyfrowych formatów dźwięku dookólnego.

8 przykazań kupującego płyty DVD

1. Sprawdź, czy płyta ma nagraną polską ścieżkę dźwiękową. Do nielicznych na razie wyjątków należą "Kosmiczny mecz" i "Śnięty Mikołaj".

2. Zobacz, czy napisy są w jęz. polskim. W dostępnym repertuarze wyróżniamy filmy tzw. pierwszej i drugiej serii:

pierwsza seria - dźwięk tylko w języku angielskim (Dolby Digital AC3 lub Dolby Pro Logic); napisy w językach: angielskim, arabskim, polskim, greckim, czeskim, tureckim, węgierskim, islandzkim, chorwackim, angielskim dla niesłyszących;

druga seria - dźwięk w językach: angielskim (AC3 lub Pro Logic), niemieckim (AC3 lub Pro Logic), hiszpańskim (AC3 lub Pro Logic); napisy w językach: angielskim, niemieckim, hiszpańskim, holenderskim, szwedzkim, norweskim, duńskim, fińskim, portugalskim, hebrajskim, polskim, greckim, czeskim, tureckim, węgierskim, islandzkim, chorwackim, francuskim, włoskim, angielskim dla niesłyszących, niemieckim dla niesłyszących.

3. Jeśli mamy rozbudowane kino domowe, warto zwrócić uwagę, w jakim formacie nagrany jest dźwięk - filmy w AC3 będą brzmiały znacznie lepiej niż MPEG np. "Bezsenność w Seattle". Z drugiej strony, nawet logo Dolby Digital nie gwarantuje 5,1 kanałów.

4. Niektóre płyty nagrane są dwustronnie i trzeba będzie je przekładać np. "Czas zabijania", "Raport Pelikana".

5. Jeżeli mamy telewizor szerokoekranowy, istotne jest, by film był przystosowany do formatu 16:9, np. "Wiecznie młody", płyta dwustronna (A-4:3,B-16:9). Nie wszystkie filmy mają taką opcję.

6. Niewątpliwą atrakcją może być oglądanie filmu z komentarzem reżysera - taką możliwość daje m.in. "Kontakt", "Adwokat diabła" czy "Lepiej być nie może".

7. Jakość obrazu czasem pozostawia wiele do życzenia np. "Mikrokosmos". Dlatego przed kupnem filmu warto zapoznać się z recenzją i opisem płyty w którymś z internetowych serwisów, poświęconych DVD.

8. Jeżeli oczekujemy czegoś więcej niż tylko filmu, warto zwrócić uwagę na multimedialnei interaktywne dodatki - mogą one znacznie zwiększyć przyjemność korzystania z płyty