Hity i kity AD 2007

Jeśli mowa o OLED-owych prototypach, to na uwagę zasługuje 2,5-calowy elastyczny wyświetlacz również produkcji Sony. Dzięki technologii OLED dużo łatwiej wykonać elastyczny ekran z plastiku, chociaż i tak produkcja takich urządzeń nie należy do najprostszych. Można się jednak spodziewa, że w miarę rozwoju technologii techniki wytwarzania wyświetlaczy zostaną dopracowane. Takie ekrany mogą znaleźć zastosowanie jako nośnik elektronicznych gazet lub wkładki reklamowe w prasie, wyświetlające spoty reklamowe.

Roboty

Wiele wydarzyło się w 2007 r. w świecie robotów. Koncern Toyota zaprezentował model robota, który potrafi grać na skrzypcach. Robot jedną "ręką" trzyma instrument, a drugą porusza smyczkiem, wytwarzając niemal doskonały dźwięk. Może również poruszać palcami lewej ręki, spoczywającymi na gryfie skrzypiec, powodując efekt tremolo. Inny model, Mobiro, to zmotoryzowany wózek poruszający się na dwóch kołach, który może przewozić osoby i radzi sobie z nierównościami terenu. Inny japoński koncern, Honda, zaprezentował robota Asimo, zdolnego do wykonywania określonych czynności, takich jak pchanie wózka, podawanie herbaty czy omijanie przeszkód. Nieco mniej mobilny jest Pivo-kun Nissana - robot , który może gawędzić z kierowcą i rozpoznawać u niego symptomy zmęczenia lub ryzykownej jazdy. Idea jaka przyświeca temu projektowi jest prosta: szczęśliwi kierowcy rzadziej miewają wypadki.

Tanie komputery

Rok 2007 upłynął pod znakiem innowacyjnych projektów laptopów klasy small-form factor. Projekt pod auspicjami organizacji One Laptop Per Child - laptop XO - w tym roku trafił wreszcie do rąk dzieci z państw rozwijających się, chociaż ostatecznie jego końcowa cena wyniosła niemal dwukrotnie więcej, niż zakładali pomysłodawcy. W międzyczasie koncern Intel zaproponował własne rozwiązanie, Classmate PC, który także trafił do kilku państw azjatyckich. Laptop ten pracuje pod kontrolą Windows i posiada szybszy, niż XO, procesor, co zbliża go w dużym stopniu do typowych komputerów przenośnych, używanych na co dzień. Pojawił się też wyprodukowany przez Asusa Eee PC, kosztujący 350 USD laptop, podobnie jak XO pracujący pod Linuksem i przeznaczony dla tych samych odbiorców.

Hity i kity AD 2007

Eee PC firmy Asus

Producenci urządzeń takich jak edukacyjne laptopy XO i Classmate PC, a także bardziej komercyjne Eee PC i modele ultraprzenośnych komputerów Samsunga i Fujitsu, zacierają już ręce na myśl o roku 2008.