Hity i kity AD 2007

Wojna formatów

Nośniki pretendujące do miana następcy płyty DVD - Blu-ray i HD DVD - zdobyły sobie w mijającym roku pewną popularność, jednakże nie była to popularność na miarę potencjału obu tych technologii. Dwa konkurujące ze sobą obozy, złożone z firm z branży IT i wytwórni filmowych wspierających wybrany format zbyt dużo już zainwestowały w rozwój i promocję "swoich" systemów zapisu, aby teraz z nich zrezygnować. Cierpią na tym klienci, niezdecydowani w kwestii zakupu cyfrowego odtwarzacza nowej generacji - niepewni, który format zwycięży. Podczas gdy starcie koncernów wspierających jeden bądź drugi format trwało w najlepsze, japońscy klienci mogli cieszyć się kilkoma ciekawymi produktami z segmentu nagrywarek HD DVD i Blu-ray. Najnowsze urządzenia obsługują już technologię HD Rec - system transkodowania w czasie rzeczywistym materiału w wysokiej rozdzielczości do formatu MPEG4, dzięki czemu na zwykłej płycie DVD mieści się do 2 godzin wideo HD.

W segmencie nośników optycznych jednym z najciekawszych rozwiązań był napęd Super Multi firmy LG, odczytujący dane zarówno z płyt HD DVD jak i Blu-ray. Niestety czytnik wciąż pozostaje drogi, co nie przyczynia się do zakończenia wojny formatów.

Hity i kity AD 2007

LG Super Multi

Rozwinęły się również technologie składowania danych. W mijającym roku zaprezentowano pierwsze dyski twarde o pojemności jednego terabajta a spadek cen układów pamięci flash przyczynił się do popularyzacji dysków SSD. Napędy te, takie jak prezentowane urządzenie firmy SanDisk, oferują lepszą wydajność w stosunku do standardowych "twardzieli", nadal jednak pozostają kosztowne.

Unia Europejska - reguluje i karze

Zgodnie z nowymi przepisami unijnymi, operatorzy komórkowi działający na terenie Unii Europejskiej musieli najpóźniej do 30 lipca zaoferować swoim klientom nowe stawki za roaming. Komisja Europejska zapowiedziała, że firmy, które nie będą wywiązywać się z tego obowiązku będą wskazywane publicznie. Tzw. Eurotaryfa to wynik nowych regulacji unijnych, mający na celu obniżkę kosztów używania telefonu komórkowego poza granicami kraju. Ogranicza ona koszt wykonania połączenia w roamingu do 49 eurocentów za minutę, a koszt odbioru połączenia przychodzącego w roamingu - do 24 eurocentów.

Internetowe wydarzenie roku wg internautów

Zamknięcie serwisu Napisy.org zostało przez internautów uznane ze najważniejsze wydarzenie w branży internetowej w mijającym roku w Polsce. W maju 2007 r. komenda wojewódzka policji w Katowicach poinformowała o zatrzymaniu osób związanych z popularnym serwisem udostępniającym pliki tekstowe z napisami do filmów, Napisy.org. Akcja zamknięcia serwisu, jak czytamy w oficjalnym komunikacie, była wymierzona "przeciwko osobom zajmującym się nielegalnym rozpowszechnianiem tłumaczeń do pirackich filmów". Wzięli w niej udział policjanci polscy z czterech województw, policja niemiecka oraz przedstawiciele Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej. Za zamknięcie serwisu katowiccy policjanci otrzymali "Złote Blachy", czyli wyróżnienia dla komend policji najbardziej wyróżniających się w walce z piractwem.

Czytaj więcej...

We wrześniu Europejski Sąd Pierwszej Instancji podjął decyzję o utrzymaniu w mocy wyroku i kary nałożonej na Microsoft przez Komisję Europejską w procesie antymonopolowym z 2004 roku. Sąd odrzucił apelację Microsoftu uznając, że amerykański koncern faktycznie nadużywał swojej dominującej pozycji rynkowej. Przypomnijmy, iż KE w 2004 r. nałożyła za to na Microsoft ponad 497 mln euro grzywny za nadużywanie przez firmę z Redmond. W lipcu 2006 r. firma została ukarana kolejną karą pieniężną, tym razem sięgającą 280 mln euro - uznano, że Microsoft nie dostosował się w pełni do wyroku KE w zakresie udostępnienia konkurentom specyfikacji swoich wybranych produktów.

***

Zapraszamy was do wyrażania w komentarzach waszych opinii na temat największych hitów i kitów 2007 r.