Hity i kity AD 2007

Koniec roku to jak zwykle czas podsumowań i refleksji. Czy w 2007 r., który za chwilę przejdzie do historii, byliśmy świadkami przełomu w świecie nowoczesnych technologii? Czy pojawiły się jakieś rewolucyjne rozwiązania, które wyznaczą trendy na najbliższe lata? Prezentujemy zestawienie najważniejszych wydarzeń, najciekawszych technologii, najbardziej przełomowych innowacji oraz najbardziej medialnych produktów które dane nam było poznać w ciągu minionych 12 miesięcy. Nie podejmujemy się jednoznacznych ocen, co było hitem, a co porażką mijającego roku. W tej kwestii nasi czytelnicy, czyli wy, macie i tak wyrobione opinie...

Microsoft, Apple i reszta świata

Na Windows Vista - nowy system giganta z Redmond - czekaliśmy znacznie dłużej niż należało się spodziewać - ponad 5 lat. Microsoft oficjalnie wprowadził do sprzedaży system Windows Vista dla użytkowników końcowych w styczniu 2007 r. Pierwsze wyniki sprzedaży były lepsze, niż w przypadku poprzedniej wersji "okien", jednakże w miarę upływu czasu okazało się, że ani domowi użytkownicy ani klienci korporacyjni nie pałają do produktu wielkim entuzjazmem. Niektórzy wytwórcy początkowo rezygnując z preinstalowania Windows XP na nowych maszynach ponownie zaczęli oferować pecety z poprzednikiem Visty. Wiele firm i użytkowników prywatnych postanowiło wstrzymać się z przesiadką na Vistę do czasu udostępnienia przez Microsoft pierwszego Service Packa, który zapowiadany jest na pierwszy kwartał 2008 r.

Hity i kity AD 2007

Windows Vista

Nowy system koncernu Apple - oznaczony numerem 10.5 i ochrzczony kodową nazwą Leopard - ujrzał światło dzienne pod koniec października. Użytkownicy produktów firmy, znani często z niemal fanatycznego oddania ;-), czekali na nową odsłonę Mac OS X ponad 2 lata. System trafił na półki sklepów na całym świecie w piątek, a w ciągu dwóch kolejnych weekendowych dni, znalazł 2 miliony nabywców. Znalazło się w nim ok. 300 mniej lub bardziej znaczących innowacji. W przeciwieństwie do Visty, użytkownicy Mac OS X nie przeżywali dylematu, czy przesiadać się na Leoparda czy nie. Z punktu widzenia polskiego użytkownika najbardziej istotne wydaje się jednak zlokalizowanie OS-a: Leopard jako pierwszy Mac OS X jest dostępny po polsku.

2007 - rok w którym świat postawił na Linuksa

2007 był przełomowy dla wszystkich entuzjastów pingwina, który stał się gwiazdą wielu konferencji o tematyce IT. Największe projekty dystrybucji Linux rozpoczęły zmienianie pozornie bardzo skomplikowanego systemu w przyjazną dla użytkownika platformę. Udało się to takim projektom, jak Ubuntu, Fedora, openSUSE, Mandriva, czy Debian (to oczywiście tylko przykłady, jest ich znacznie więcej). W tej chwili Linux to również system, który nie tylko jest łatwy w obsłudze i konfiguracji, ale też dąży do jak najmniejszego wkładu użytkownika w podstawowe czynności administracyjne podczas pracy na komputerze. Linux niewątpliwie zdołał wejść na arenę międzynarodową i choć nie zdeklasował Windows, to zajmuje już trwałe miejsce na rynku systemów operacyjnych.

Czytaj więcej...

Microsoft miał też problemy ze zdobyciem uznania konsumentów jeśli chodzi o produkowany przez firmę z Redmond przenośny odtwarzacz multimedialny Zune. Wprowadzone nieco ponad rok temu urządzenie miało w zamierzeniu konkurować z iPodem firmy Apple. Microsoft twierdzi, iż odtwarzacz będzie konkurencyjny wobec iPoda w ciągu 3-5 lat.

Hity i kity AD 2007

Komputer typu Milan, wyposażony w system Windows Vista oraz oprogramowanie Microsoft Surface