Hobbici wybrali Microsoft - sprawdź jak Frodo wymiata na nowym Xboksie!

Elijah Wood, odtwórca roli Froda w reżyserowanej przez Petera Jacksona adaptacji filmowej "Władcy Pierścieni" prezentuje nową konsolę Microsoftu w MTV. W programie pt. "MTV Presents: The Next Generation Xbox Revealed" szersza publiczność, po raz pierwszy, może dokładnie obejrzeć niecierpliwie oczekiwanego Xbox 360 w akcji. Popularny na całym świecie kanał muzyczny pokazuje nie tylko samo urządzenie, ale również dema gier, które w pełni wykorzystują możliwości technologiczne Xboksa nowej generacji.

Elijah Wood prowadzi prezentację konsoli Xbox 360

Elijah Wood prowadzi prezentację konsoli Xbox 360

"MTV Presents: The Next Generation Xbox Revealed" to wynik umowy marketingowej zawartej pomiędzy gigantem z Redmond, a telewizją MTV. Jak poinformował, Microsoft, porozumienie zakłada emisję programu w ciągu jednej doby w USA, krajach azjatyckich położonych w basenie Oceanu Spokojnego i Europie.

Harmonogram zakłada emisję programu w USA 12 maja o godzinie 21:30 czasu wschodniego (według naszego czasu - 13 maja o godzina 3:30). W pozostałych regionach prezentacja Xboxa 360 będzie emitowana 13 maja o następujących godzinach (według czasu lokalnego): w Japonii i Azji o 11:30, Australijczycy zobaczą go o 19:00, Francuzi i Niemcy o 19:00, Holendrzy o 19:30, Portugalczycy, Rumuni i mieszkańcy Wielkiej Brytanii o 20:00, Polacy o 21:00, Hiszpanie o 21:30, Skandynawowie o 22:00, a Włosi o 23:30.

Xbox 360 podczas prezentacji

Xbox 360 podczas prezentacji

Jak już wcześniej wspomniałem, gospodarzem prezentacji jest Elijah Wood wraz, z którym wystąpi rockowy zespół The Killers. W planie półgodzinnego programu poza prezentacją konsoli i gier przewidziane są również rozmowy z gwiazdami oraz pokaz filmu opowiadającego o tym jak powstawał Xbox nowej generacji. Nowe dziecko Microsoftu będzie również prezentowane podczas tegorocznych targów E3, gdzie zobaczyć będzie można również nową Sony PlayStation.

Xbox 360 - parametry techniczne

Najnowsza konsola Microsoftu napędzana jest zaprojektowanym specjalnie dla niej trzyrdzeniowym procesorem PowerPC taktowanym zegarem 3,2 GHz z 1 MB cache L2.

W standardowej konfiguracji zamontowano do niej 512 MB pamięci GDDR3 oraz pracujący z częstotliwością 500 MHz i wyposażony w dodatkowe 10 MB wbudowanego RAM-u chip graficzny firmy ATI. Znajdujący się na wyposażeniu dysk twardy można w łatwy sposób odłączyć albo powiększyć - kupując konsolę w sklepie dostaniemy HDD o pojemności 20 GB.

W Xboksie 360 znajdują się dwie karty sieciowe: przewodowa oraz bezprzewodowa. Ta ostatnia zgodna jest ze standardami 802.11a/b/g.

Ponadto w konsoli znajdziemy napęd DVD 12x obsługujący wszystkie popularne formaty zapisu płyt CD i DVD, trzy porty USB 2.0, dwa sloty umożliwiające rozszerzenie pamięci. Do urządzenia można podłączyć maksymalnie cztery bezprzewodowe kontrolery.

Uruchamiane na niej gry będą pracowały w rozdzielczości 720x1080 (druga rozdzielczość generowana z przeplotem). W każdej produkcji domyślnie zostanie włączony antyaliasing.

Aktualizacja: 18 maja 2005 11:40

Przedstawiciele Microsoftu podjęli decyzję: Xbox 360 będzie obsługiwał tytuły opracowane dla poprzedniej wersji Xboksa. Jak dotychczas debiut nowej konsoli łączył się zawsze z dostępnością zaledwie kilku tytułów wykorzystujących pełnię możliwości sprzętu.

Gigant z Redmond obiecał ponadto, że do końca 2005 roku na rynku pojawi się ok. 25 do 40 tytułów przeznaczonych dla Xboksa 360.

Aktualizacja: 16 maja 2005 13:44

Microsoft potwierdził, że do zaprezentowania rozwijanych dla Xboksa 360 produkcji użyto komputerów firmy Apple. Według przedstawicieli koncernu wykorzystywane w nowych Macach procesory G5 pozwalają łatwiej emulować pewne mające się pojawić w Xboksie funkcjonalności.

Co ciekawe, gigant nie zdecydował jeszcze, czy konsola będzie obsługiwać gry napisane dla starszego Xboksa! Tymczasem, jak twierdzą specjaliści z branży, wsteczna kompatybilność była jednym z elementów sukcesu konsoli PS2 firmy Sony.


Zobacz również