Hojni amerykańscy miliarderzy

Już 57 amerykańskich miliarderów zdecydowało się na przyłączenie do akcji charytatywnej Giving Pledge, która została zapoczątkowana przez Billa Gatesa i Warrena Buffetta w czerwcu br.

Bill Gates z żoną Melindą oraz Warren Buffett poprosili amerykańskich miliarderów aby oddali co najmniej połowę swoich majątków (za życia lub po śmierci) i aby publicznie ogłosili swoje intencje z listem wyjaśniającym tę decyzję.

Giving Pledge nie przyjmuje pieniędzy, ani nie mówi ludziom, na jakie cele przeznaczyć ich pieniądze, natomiast skłania miliarderów do podjęcia moralnego zobowiązania przekazania swoich fortun na cele dobroczynne.

W tym tygodniu do grona darczyńców dołączyli najmłodsi amerykańscy miliarderzy: Mark Zuckerbert oraz Dustin Moskovitz (twórcy portalu społecznościowego Facebook).

Według magazynu Forbes, w USA mieszka ponad 400 miliarderów, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju.

Z raportu Center on Philantropy na Indiana University, w 2009 roku Amerykanie przekazali na cele charytatywne ponad 227 mld USD (o 0,4% mniej niż rok wcześniej).

Sam Warren Buffett zadeklarował w 2006 roku, że odda aż 99% swojego majątku na cele dobroczynne (w tym dla Bill & Melinda Gates Foundation). Rodzina Gatesów zaś przekazała swojej fundacji ponad 28 mld USD.