Hola, czyli VPN który zmienił się w botnet

Hola to VPN, z którego można skorzystać bezpłatnie. Dzięki tej usłudze można skorzystać z terenu Polski z usług, które zostały przez administratora zablokowane dla adresów IP pochodzących z Polski. Okazuje się jednak, że ta darmowa usługa realizuje też inne zadanie. Użytkownicy Hola stają się członkami sieci typu botnet.

Użytkownicy szukający sposobu na dostęp do usług niedostępnych w Polsce mogą skorzystać z usług zmieniających rekordy DNS lub ukrywających lokalizację z wykorzystaniem sieci typu VPN, czyli Virtual Private Network. Jednym z rozwiązań tego typu jest Hola, dostępna w formie rozszerzeń do przeglądarek takich jak Chrome i Firefox.

Po zainstalowaniu rozszerzenia Hola można połączyć się ze stronami internetowymi między innymi usług VOD niedostępnych z polskiego adresu IP, w tym serwisu Netflix. Osoby korzystające z bezpłatnego rozszerzenia Hola powinni zdawać sobie jednak sprawę, że twórcy tego bezpłatnego dodatku nie mają do końca czystych intencji.

Zobacz również:

  • Najlepsze VPN 2023. Co to jest VPN i dlaczego warto go mieć?
Hola, czyli VPN który zmienił się w botnet

Użytkownicy rozszerzenia Hola VPN powinni zastanowić się, czy warto z niego dalej korzystać

Okazuje się, że twórcy rozszerzenia Hola wykorzystują użytkowników do budowania sieci typu botnet, którą potem mogą odsprzedać innym podmiotom w celu np. wykonywania ataków DDoS. Twórcy Hola odpowiadają na zarzuty, że informacja o tym jest umieszczona w regulaminie usługi.

Usługa Hola jest darmowa i zamiast klasycznych serwerów wykorzystuje technologią P2P, a niewykorzystywana przepustowość łącza użytkowników jest sprzedawana jako usługa Luminati. Osoby, które nie chcą dzielić się swoim łączem w ramach sieci Hola, muszą wykupić usługę pro za 5 dol. miesięcznie.

źródło: slashgear.com