Holandia: porażka "antypiratów"

Holenderski sąd odrzucił wniosek tamtejszej organizacji antypirackiej BREIN, która domagała się nakazania operatorom telekomunikacyjnym wyjawienia tożsamości osób nielegalnie wymieniających się plikami muzycznymi i filmowymi w sieciach P2P.

Cała sprawa jest kolejną odsłoną batalii prawnej pomiędzy użytkownikami sieci P2P oraz organizacjami reprezentującymi koncerny rozrywkowe, toczącej się od miesięcy przed holenderskimi sądami.

Organizacja BREIN domagała się, aby sąd nakazał kilku holenderskim operatorom ujawnienie danych osobowych ich klientów - były to osoby, które nielegalnie udostępniały pliki muzyczne i filmowe w sieciach P2P. Pracująca na zlecenie BREIN firma zdobyła ich adresy IP - na ich podstawie chciała uzyskać od operatorów personalia internautów (bez tych danych nie było możliwe skierowanie sprawy do sądu).

Sąd się na to nie zgodził - przewodniczący składu sędziowskiego uznał, że amerykańska firma MediaSentry, która na zlecenie BREIN zajmował się zbieraniem dowodów przeciwko internautom, rażąco naruszyła holenderskie prawo. Chodziło m.in. o to, że firma nie tylko rejestrowała, że dany internauta udostępnia określony plik filmowy czy muzyczny, ale dodatkowo sprawdzała zawartość folderu, udostępnionego w sieci P2P.

Prawnik reprezentujący BREIN już zapowiedział złożenie apelacji.