Holandia: rzeź trackerów torrentowych

Holenderska organizacja antypiracka BREIN przekonała sąd do wydania nakazu, obligującego firmę hostingową LeaseWeb do zamknięcia kilkudziesięciu utrzymywanych na jej serwerach serwisów torrentowych (tzw. trackerów).

O pierwszym sporze sądowym na linii BREIN - LeaseWeb usłyszeliśmy kilka miesięcy temu, gdy organizacja antypiracka zmusiła na drodze sądowej firmę hostingową do zamknięcia popularnego w Holandii (i nie tylko) serwisu torrentowego Everlasting.nu. To zwycięstwo najwyraźniej dodało BREIN skrzydeł - organizacja krótko później złożyła do sądu wnioski o zamknięciu kilkudziesięciu kolejnych hostowanych przez LeaseWeb trackerów. Sąd uznał argumenty BREIN za zasadne i właśnie nakazał firmie hostingowej zamknięcie tych serwisów.

Jak podaje serwis AfterDawn.com, wśród nich znalazły się strony popularne nie tylko w Holandii - warto wymienić choćby btjunkie.org, seedpeer.com, torrentleech.org, mybittorrent.com, btmon.com, sumotorrent.com, what.CD, waffles.fm, hdbits.org, bitenova.nl, torrentportal.com oraz monova.org.

Przedstawiciele LeaseWeb już zapowiedzieli, że będą odwoływali się od decyzji sądu (wkrótce złożona ma zostać apelacja) - ich zdaniem łamie ona prawo do wolności wypowiedzi. Jednak na razie nakaz sądowy nie pozostawia im wyboru - strony zostaną zamknięte (ich operatorzy otrzymali już listy z informacją o decyzji sądu).