Holendrzy mają oko na fałszerzy

Ukryta funkcja w kolorowych drukarkach laserowych, pozwala łatwiej namierzać fałszerzy - informują nasi holenderscy koledzy z WebWereld. Każdy wydruk zawiera niezauważalny gołym okiem kod, który może okazać się pomocny w wytropieniu odpowiedzialnych za ten proceder osób. Z tego typu rozwiązań korzysta już policja w Holandii.

Jak podaje serwis WebWereld, nie wiadomo na razie ile agencji rządowych oraz władz lokalnych używa ukrytej w drukarkach laserowych funkcji do tropienia fałszerzy. Wiadomo natomiast, że z takiej możliwości korzysta holenderska policja, której w namierzaniu fałszerzy dokumentów oraz pieniędzy pomagają właśnie informacje od producentów drukarek. Pomimo, iż obecnie na rynku obecnych jest wielu producentów kolorowych drukarek laserowych, większość rozwiązań stosowanych w ich urządzeniach pochodzi zaledwie od kilku firm, takich jak Toshiba, Canon czy Ricoh.

Canon jest jedną z firm, która aktywnie współpracuje z władzami, jak podkreśla Anna McIntyre, PR manager Canona na Europę, by przede wszystkim chronić swoich konsumentów: "Canon współpracuje intensywnie z lokalnymi oraz międzynarodowymi władzami w celu zapewnienia swoim klientom możliwości wykorzystywania swoich produktów jedynie w legalnych i zgodnych z prawem celach". Źródła zbliżone do kręgów firmy potwierdzają istnienie ukrytej funkcji, która drukuje unikalny kod na każdym arkuszu. Kod ten może być nadrukowany nawet na linii o grubości nie przekraczającej 0,1 mm.

Z pomocą takich firm jak Canon, władze mogą zbierać informację o rodzaju urządzeń wykorzystywanych do fałszowania dokumentów lub pieniędzy. Nadrukowany kod wskaże im kraj, do którego specyficzna drukarka została dostarczona. Pomoże również w zlokalizowaniu dealera oraz sklepu, w którym dany model został sprzedany.

Ed Kraszewski z holenderskiej agencji policyjnej KLPD tłumaczy: "Wspomniana metoda namierzania sprawców fałszerstw jest nam dobrze znana. Korzystamy z niej i okazuje się, iż przynosi ona już pewne korzyści". Według anonimowych źródeł, KLPD prowadzi obecnie śledztwo mające na celu schwytanie osób odpowiedzialnych za fałszerstwa biletów komunikacji miejskiej na masową skalę.


Zobacz również