Holendrzy niszczą armię zombie

Holenderska policja zlikwidowała liczącą prawie 100 tys. maszyn sieć "komputerów-zombie", wykorzystywaną przez przestępców do przeprowadzania ataków DoS oraz włamywania się do e-banków i serwisów aukcyjnych. Aresztowano trzy osoby zarządzające siecią.

Aresztowani mają 19, 22 i 27 lat - podczas ich zatrzymania policja zarekwirowała kilka komputerów, dokumenty, duże sumy pieniędzy (zarówno w gotówce, jak i na kontach bankowych) oraz... samochód sportowy. Przedstawiciele prokuratury zapowiadają kolejne aresztowania.

Z informacji ujawnionych przez policję wynika, że przestępcy wykorzystywali konia trojańskiego o nazwie Toxbot do przejmowania zdalnej kontroli nad komputerami, które później wykorzystywane były do popełniania przestępstw. Takich "komputerów-zombie" mogło być nawet 100 tys. - zdecydowana większość z nich należała do mieszkańców Holandii.

Zobacz również:

  • Mecz Holandia - Polska w Lidze Narodów. Gdzie oglądać za darmo?
  • Dead Island 2 – recenzja. Idźcie i kupujcie to wszyscy. Coraz mniej jest takich gier na rynku

Wiadomo, że przestępcy odpowiedzialni są za co najmniej jeden atak typu DoS (Denial of Service), którego ofiarą padła pewna amerykańska firma (przeprowadzono go najprawdopodobniej w celu wymuszenia haraczu). Aresztowanych oskarża się również o liczne włamania na konta użytkowników banków internetowych, serwisu aukcyjnego eBay oraz do systemu PayPal.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: